W Gródku nad Dunajcem rozpoczęły się wczoraj wieczorem obrady grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Dyskusje dotyczyć będą m.in. aktualnej sytuacji Kościoła w obu krajach oraz dalszej współpracy.
Biskup tarnowski, Wiktor Skworc, który przewodniczy grupie kontaktowej po stronie Polski powiedział KAI, że biskupi powrócą w rozmowach do wydanego w ubiegłym roku dokumentu z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
„W tej deklaracji apelowaliśmy do instytucji kościelnych, aby zechciały współpracować ze sobą. W Polsce i w Niemczech mamy Caritas, Sekretariat Konferencji Episkopatu, instytucje, które zajmują się pomocą Kościołowi na Wschodzie. W Polsce mamy KAI, w Niemczech także jest podobna agencja informacyjna. Gdyby te instytucje zechciały ze sobą bardziej współpracować wówczas nasze Kościoły mogłyby się wzmocnić i nasz głoś byłby bardziej słyszalny” - mówił bp Wiktor Skworc.
Przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski będzie także mówił o współpracy na płaszczyźnie misyjnej.
„Kościół w Niemczech jest silny ekonomicznie, nasz w Polsce personalnie. Powinniśmy współpracować także w kwestii obrony prześladowanych chrześcijan. Gdybyśmy wydawali wspólne oświadczenia i wzywali wiernych w Polsce i Niemczech do modlitwy za chrześcijan w Indiach i Wietnamie byłaby to inna jakość - dodaje bp Skworc.
Po piątkowych obradach w Gródku, biskupi z Polski i Niemiec odwiedzą w sobotę Tarnów, zwiedzą katedrę, Muzeum Diecezjalne i seminarium, gdzie odprawiona zostanie Msza św. Następnie pojadą do Krakowa, aby uczestniczyć w uroczystościach ku czci św. Stanisława.
W spotkaniu grupy kontaktowej uczestniczą: abp Ludwig Schick z Bambergu, abp Reinhard Marx z Monachium, bp Konrad Zdarsa ze Zgorzelca, oraz biskup tarnowski Wiktor Skworc, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i biskup pomocniczy diecezji opolskiej Jan Kopiec.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.