To wyjątkowy bieg. Uczestnicy się nie ścigają, ale biegną razem, by zwrócić uwagę na potrzebę szacunku dla życia każdego człowieka - od poczęcia do naturalnej śmierci.
15 grudnia o godzinie 11:00 już po raz trzeci wystartuje Bieg dla Życia. Blisko setka biegaczy pokona trasę liczącą 44,35 km: spod opactwa w Jarosławiu do klasztoru karmelitanek w Przemyślu. Co ciekawe - podkarpacki Bieg dla Życia to nie wyścig. uczestnicy nie rywalizują ze sobą, ale biegną wspólnie, zwartą grupą, aby zwrócić uwagę na potrzebę szacunku dla życia każdego człowieka - od poczęcia do naturalnej śmierci. Nieprzypadkowa jest też data biegu - to pierwsza sobota po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.
Uczestnicy wydarzenia pobiegną z flagami z treściami pro-life, przed startem, o godzinie 10:00 odprawiona zostanie Msza Święta, a po osiągnięciu biegowego celu wydarzenie zakończy się wspólną modlitwą.
Sama trasa biegu jest zaplanowana z myślą o doświadczonych biegaczach - dystans blisko 45 km w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi w grudniu mogą okazać się ekstremalnym wyzwaniem. Będzie jednak również możliwość uczestnictwa w Biegu w formie sztafety - pokonując tylko pewien odcinek trasy. Warunkiem jest utrzymywanie tempa biegu w granicach 5 min 45 s. na kilometr. Szczegóły dotyczące zasad uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej biegu.
Inicjatorem i pomysłodawcą biegu jest ks. Michał Kozak, pasjonat biegania i mistrz polski duchowieństwa w biegu maratońskim.
- Zarówno działania na rzecz ochrony życia jak i bieganie są mi bardzo bliskie. W 2016. r. zrodził się pomysł, by poprzez zorganizowanie Biegu dla Życia oba te tematy jakoś połączyć. Z jednej strony chcemy promować wartości pro-life, m.in. dlatego trasa biegu jest poprowadzona przez tereny zamieszkane, a nie odludne. Z drugiej strony, niejako przy okazji, wspólny bieg bez ścigania to dobra okazja do integracji środowiska biegaczy - mówi w rozmowie z Gosc.pl ks. Michał.
Organizatorzy zapraszają do udziału w biegu czy to na całej długości trasy, czy tylko na krótszych odcinkach. Zachęcają też mieszkańców miejscowości, przez które pobiegną, do kibicowania biegaczom.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.