Reklama

Powstał Komitet Organizacyjny szczytu nt. nadużyć

Ojciec Święty ustanowił członków komitetu organizacyjnego spotkania na temat ochrony nieletnich w Kościele, które odbędzie się w Watykanie od 21 do 24 lutego 2019 r.

Reklama

Zostali nim: kard. Blase Cupich, arcybiskup Chicago, kard. Oswald Gracias, przewodniczący Episkopatu Indii, abp Charles Scicluna, arcybiskup Malty i drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary oraz ks. Hans Zollner SJ, przewodniczący Ośrodka ds. Ochrony Nieletnich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, który będzie też referentem komitetu organizacyjnego.

Jak podaje watykański komunikat, w lutowym spotkaniu obok Papieża wezmą udział zwierzchnicy Kościołów Wschodnich, kierownictwo Sekretariatu Stanu, prefekci wybranych kongregacji Kurii Rzymskiej (Nauki Wiary, Kościołów Wschodnich, ds. Biskupów, ds. Ewangelizacji Narodów, Duchowieństwa, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego), a także Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz przewodniczący konferencji episkopatów, a także przedstawiciele Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Męskich i Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich.

W przygotowania do tego spotkania zaangażowani zostaną ponadto podsekretarze Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich i niektóre ofiary nadużyć. Komentując personalne decyzje Papieża dyrektor Biura Prasowego zwrócił uwagę na znaczenie tego kościelnego szczytu. 

"Lutowe spotkanie jest bezprecedensowe – powiedział Greg Burke. – Pokazuje ono, że Papież Franciszek uczynił ochronę nieletnich podstawowym priorytetem Kościoła. Chodzi o to, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom na całym świecie. Papież chce, aby zwierzchnicy Kościoła mieli pełną świadomość niszczącej mocy nadużyć osób duchownych względem ich ofiar. Będzie to przede wszystkim spotkanie biskupów. To oni w dużej mierze są odpowiedzialni za ten poważny problem. Jednakże osoby świeckie, które są ekspertami w kwestii nadużyć, również wniosą swój wkład i mogą w szczególności pokazać, co trzeba zrobić, aby zapewnić transparencję i rozliczalność".

Lutowe spotkanie w sprawie ochrony nieletnich będzie miało charakter synodalny - stwierdził z kolei ks. Hans Zollner SJ, który został koordynatorem komitetu organizacyjnego tego spotkania. O synodalnym charakterze tego wydarzenia świadczy jego zdaniem m.in. fakt, że do wszystkich uczestników rozesłane zostaną ankiety, w których będą mogli się podzielić doświadczeniami, trudnościami, a także możliwymi rozwiązaniami tego strasznego skandalu – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Zollner.

Przyznał on, że z tym spotkaniem wiąże się dzisiaj wielkie nadzieje i jest to zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę ogromną skalę tego skandalu, który zranił tak wiele osób. Cytując watykańskie dokumenty niemiecki jezuita podkreślił, że zarówno nadużycia, jak ich ukrywanie nie mogą być już dłużej tolerowane, a odmienne traktowane biskupów, którzy dopuścili się nadużyć lub je ukrywali, jest przejawem klerykalizmu, który jest już nie do przyjęcia.

Ks. Zollner przypomniał ponadto, że zdaniem Papieża plaga ta jest problemem społecznym, który nie dotyczy jedynie niektórych krajów, a na pewno nie tylko krajów zachodnich. Z problemem tym borykają się wszystkie kraje i nie tylko Kościół, ale również inne sfery życia: szkolnictwo, sport, rodzina. Wymaga to stanowczej i powszechnej reakcji, z uwzględnieniem specyfiki lokalnych kontekstów i kultur. Nas wierzących stawia to natomiast w obliczu tajemnicy zła i wymaga od nas radykalnej i niezłomnej walki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama