Śląsk: III Metropolitalne Święto Rodziny

W dniach 22 – 30 maja br. odbędzie się III edycja Metropolitalnego Święta Rodziny.Towarzyszyć jej będzie myśl – „Ojciec fundamentem rodziny”. Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny poprzedzi trwający od 18 do 22 maja maraton czytania tekstów Jana Pawła II, zainspirowany przez tragicznie zmarłą wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek.

 

W propozycjach programowych Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się sympozja, wykłady naukowe, koncerty, wystawy, kiermasze, konkursy, imprezy sportowe, festyny i pikniki. Od trzech lat niezapomnianymi wydarzeniami są koncerty inauguracyjne w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, wspólne pielgrzymowanie oraz spotkania w Koszęcinie. Mieszkańców Śląska jednoczy też udział w mszach św. inaugurujących tydzień obchodów Metropolitalnego Święta Rodziny. Wymiernymi efektami tej inicjatywy są podejmowane w miastach i gminach uchwały oraz programy wspierające rodziny.
 
Idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny narodziła się z inspiracji Światowym Kongresem Rodzin, który odbył się w 2007 roku w Warszawie. Pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Patronat honorowy przyjęli Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń i wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek.
 
Zespół programowy Święta, w skład którego weszli przedstawiciele wielu organizacji i instytucji, zaproponował program działań, który ma zwrócić uwagę mieszkańców Śląska na ciągle zbyt mało dostrzegane wartości życia rodzinnego. Chodzi także o przypomnienie i spopularyzowanie Karty Praw Rodziny, przedłożonej przez Stolicę Apostolską wszystkim ludziom, instytucjom i władzom zainteresowanym misją rodziny we współczesnym świecie.
 
W organizację Święta włączają się władze samorządowe województwa śląskiego i opolskiego, władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Księgarnia św. Jacka, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Biblioteka Śląska, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Klub Inteligencji Katolickiej oraz wielu ludzi dobrej woli. Święto jest wydarzeniem, którym pragniemy zainteresować media. Dotychczas, dzięki przychylności dziennikarzy informacje o roli i znaczeniu rodziny, a także o imprezach towarzyszących tej inicjatywie ukazywały się w mediach regionalnych i ogólnopolskich.
«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
34°C Czwartek
wieczór
27°C Piątek
noc
wiecej »