PZU na giełdzie

Akcje PZU zadebiutowały w środę na warszawskiej giełdzie. Kurs walorów polskiego ubezpieczyciela na otwarciu wzrósł o 11,7 proc. do 349 zł. Premier Donald Tusk uważa, że debiut spółki nie byłby możliwy, gdyby nie szczególna pozycja Polski w dobie kryzysu.

Szef rządu podkreślił w środę na warszawskiej giełdzie, że debiut PZU potwierdza, iż Polska jest pewnym miejscem do inwestowania, także dla naszych zagranicznych partnerów. "Ten debiut nie byłby możliwy, gdyby nie szczególna pozycja Polski w dobie światowego kryzysu" - powiedział.

Ocenił, że debiut jest historyczny. "To ważny dzień, bo triumfuje odwaga i wizja. Potrzeba było odważnej wizji tych dwóch ludzi (ministra skarbu Aleksandra Grada i prezesa PZU Andrzeja Klesyka - PAP) oraz rzeszy ich współpracowników, aby wyprowadzić na prostą niezwykle skomplikowany kontekst, w jakim znalazło się PZU wiele lat temu" - zaznaczył szef rządu.

"Trzeba było uwierzyć w to, co dzisiaj staje się źródłem tego sukcesu. Uwierzyć w to, że ta publiczna droga prywatyzacji może być najlepszą perspektywą dla polskich inwestorów, polskiego rynku kapitałowego, polskiej giełdy i największego polskiego ubezpieczyciela" - dodał premier.

Zadowolenia z debiutu giełdowego PZU nie krył również szef resortu skarbu Aleksander Grad. W miejsce Eureko, do PZU wchodzą nowi akcjonariusze, ponad 250 tys. Polaków - mówił. Dodał, że taką metodę prywatyzacji będzie stosował przy ofertach kluczowych spółek.

Od 1999 r. między Skarbem Państwa a Eureko trwał konflikt dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU, m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Efektem zawartej 2 września 2009 r. ugody było odzyskanie przez SP kontroli nad spółką.

Minister skarbu ocenił, że środa jest bardzo ważnym dniem dla warszawskiej giełdy i polskiego rynku kapitałowego. "Cała Europa i cały świat patrzy na Warszawę, która urasta do rangi stolicy rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej" - zaznaczył.

Grad podkreślił, że debiut spółki jest największą ofertą publiczną od początku istnienia giełdy w Warszawie, w Europie od końca 2007 r., a od pięciu lat wśród spółek ubezpieczeniowych. "Pobiliśmy wszystkie możliwe rekordy zainteresowania ofertą ze strony inwestorów indywidualnych i finansowych" - powiedział.

Szef PZU Andrzej Klesyk podziękował premierowi i ministrowi Gradowi za "niesamowitą odwagę polityczną". Zwrócił uwagę, że jesteśmy świadkami bardzo unikalnego wydarzenia na GPW, a debiut spółki jest największy w Europie Centralnej i Wschodniej.

"Wejście na giełdę to ogromy obowiązek. Chcemy poprawić jakość oferty dla 16 mln klientów" - zadeklarował.

Klesyk zapowiedział kontynuację restrukturyzacji firmy oraz poprawę rentowności w niektórych segmentach. "Musimy bardzo gwałtownie poprawiać rentowność przede wszystkim w segmencie klienta korporacyjnego i w ubezpieczeniach komunikacyjnych" - mówił.

Akcje PZU mają wejść 17 maja w skład indeksu WIG20. "Obserwując dzisiaj kurs PZU, z wielkim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że akcje spółki znajdą się w WIG20 17 maja" - powiedział dziennikarzom prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Dodał, że środowy debiut PZU daje wiele satysfakcji inwestorom. "Myślę, że dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że korzystanie z giełdy i instrumentów, które ona stwarza, jest czymś, co warto robić" - powiedział Sobolewski.

"Mam nadzieję, że z tych dziesiątków tysięcy ludzi, którzy po raz pierwszy mieli do czynienia z rynkiem kapitałowym przy okazji oferty PZU, jakaś znacząca część pozostanie na rynku i dołączy do grona inwestorów indywidualnych" - dodał prezes GPW.

W kwietniowej ofercie Skarb Państwa i Eureko sprzedały łącznie 25.819.337 akcji serii A i B, stanowiących 29,9 proc. kapitału PZU.

Akcje PZU były sprzedawane po 312,5 zł za sztukę. Cena ta była równa ustalonej wcześniej na potrzeby zapisów dla inwestorów indywidualnych cenie maksymalnej. Był to także górny pułap wyznaczonego wcześniej przedziału cenowego akcji PZU, który dla inwestorów instytucjonalnych wynosił 283,5 - 312,5 zł.

Inwestorzy instytucjonalni objęli w ofercie 18.686.817 akcji PZU, indywidualni 7.058.582 akcje, a osoby uprawnione 73.938 akcji ubezpieczyciela. Nadsybskrypcja w transzy instytucjonalnej w ofercie akcji PZU była dziewięciokrotna, a wśród inwestorów instytucjonalnych 59 proc. stanowią krajowi inwestorzy, a 41 proc. zagraniczni.

W transzy inwestorów indywidualnych zapisy na akcje PZU złożyło ponad 250 tys. osób, a średni zapis dokonany przez inwestora opiewał na 28 akcji. W transzy tej nie było potrzeby przeprowadzania redukcji zleceń.

Akcje PZU po pierwszych 45 minutach handlu w dniu swojego debiutu na warszawskiej GPW zyskiwały około 12 proc., a wartość obrotów przekroczyła 2 mld zł. W tym czasie najniższy kurs akcji PZU wynosił 348,10 zł, a najwyższy 356 zł.

Obecnie Skarb Państwa posiada ok. 46 proc. akcji PZU, a Eureko ok. 13 proc.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
33°C Czwartek
wieczór
25°C Piątek
noc
23°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
wiecej »