Apel o przestrzeganie praw człowieka na Bliskim Wschodzie

Patriarchowie odnieśli się do sytuacji panującej w poszczególnych krajach tej części świata

Apelujemy do wszystkich przywódców państw i rządów na Bliskim Wschodzie, aby zagwarantowały przestrzeganie praw człowieka wszystkich mieszkańców tych ziem, zgodnie z tym, co zostało zapisane w karcie Narodów Zjednoczonych – czytamy w przesłaniu napisanym przez patriarchów katolickich Kościołów wschodnich w tamtym regionie po ich spotkaniu. Po raz pierwszy spotkanie to odbyło się w Iraku.

W opublikowanym dokumencie patriarchowie odnieśli się do sytuacji panującej w poszczególnych krajach tej części świata. Analizując to, co obecnie dzieje się w Syrii, wyrazili zadowolenie, że w wielu częściach tego kraju osiągnięto stabilizację. Sytuacja ta pozwala mieć nadzieję, że w najbliższym czasie pokój zawita do całego kraju. Zaapelowali także o szybki powrót do kraju uchodźców i migrantów, aby wzmocnić proces konsolidacji jedności narodowej.

Opisując sytuację Iraku, wyrazili uznanie dla coraz bardziej pozytywnej atmosfery w tym kraju. Stwarza to warunki do dalszej stabilizacji, nawet jeżeli konieczne jest jeszcze zaangażowanie w walkę z ekstremistyczną ideologią, która nie została całkowicie wyeliminowana.

Odnosząc się do tego, co dzieje się w Libanie, patriarchowie wyrazili nadzieję na szybkie utworzenie nowego rządu, który będzie umiał odpowiedzieć na wiele problemów i wyzwań przed nim stojących. Z uznaniem odnieśli się do wielkiego zaangażowania Libańczyków w przyjęcie ogromnej fali uchodźców szczególnie z Syrii i Palestyny. Palestyńczycy bowiem ciągle cierpią z powodu okupacji izraelskiej, a tamtejsza sytuacja wydaje się być w zawieszeniu, z powodu braku jakichkolwiek rozmów pokojowych. Patriarchowie Kościołów wschodnich z całą mocą potwierdzili też swą dezaprobatę dla uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »