Wniosek o areszt dla byłego osobistego prawnika Donalda Trumpa

Federalni prokuratorzy wystąpili w piątek do sądu o "znaczącą" karę więzienia dla byłego osobistego prawnika prezydenta Donalda Trumpa Michaela Cohena za przestępstwa podatkowe, składanie falszywych zeznań i wypłatę pieniędzy w zamian za milczenie aktorce filmów porno, która miała mieć romans z Trumpem.

Prokuratorzy podkreślili, że Cohen kierował się "osobistą chciwością" oraz, że "wielokrotnie wykorzystywał swoją władzę i wpływy do przestępczych celów".

Cohen przyznał się do tych zarzutów w sierpniu. O wysokości kary zadecyduje sędzia federalnego sądu okręgowego na nowojorskim Manhattanie William Pauley. Prokuratorzy są zdania, że Cohen powinien spędzić za kratkami 4 lata.

Zdaniem prokuratorów kara więzienia dla Cohena może być tylko nieznacznie złagodzona z uwagi na jego współpracę ze specjalnym prokuratorem Robertem Muellerem, który prowadzi śledztwo w sprawie tzw. "Russiagate", czyli zarzutów o kontakty między sztabem wyborczym Trumpa i przedstawicielami Kremla przed wyborami prezydenckimi w 2016 r.

Obrońcy Cohena wnieśli o uchylenie kary więzienia motywując to jego współpracą z Muellerem i prokuratorami w Nowym Jorku oraz tym, że wziął odpowiedzialność za swoje postęowanie.

Wyrok ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu, w środę.

Biuro prokuratora Muellera podkreśliło w opublikowanym komunikacie, że chociaż Cohen współpracował w kwestii "Russiagate", to jednak "rozmyślnie i z premedytacją" składał niezgodne z prawdą zeznania w Kongresie m. in. na temat planów budowy wieżowca Trump Tower w Moskwie.

Mueller oświadczył, że kłamstwa Cohena na temat tego projektu "miały istotne znaczenie" dla jego śledztwa w sprawie "Russiagate".

Podkreśla się, że sprawa Cohena, a także byłego szefa kampanii wyborczej Trumpa Paula Manaforta oskarżonego o składanie fałszywych zeznań, stają się coraz bardziej dotkliwym politycznym obciążeniem dla obecnego prezydenta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
17°C Sobota
noc
16°C Sobota
rano
19°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
wiecej »