Zebranie plenarne zakonów męskich

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 12.05.2010 17:49

W Krakowie na Kazimierzu zakończyło się 124. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Głównym tematem dwudniowych obrad było kapłaństwo przeżywane we wspólnocie zakonnej.

Podczas Zebrania Plenarnego dokonano także wyboru nowego wiceprzewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Z funkcji tej bowiem zrezygnował o. Kazimierz Lorek, barnabita. Na jego miejsce został wybrany o. Wojciech Ziółek, prowincjał jezuitów z Krakowa.

Do generałów, opatów, prowincjałów, specjalny list na ręce przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce wystosował Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk, który w minioną sobotę został ogłoszony nowym prymasem i pasterzem gnieźnieńskim. Podziękował za życzliwość, za wszystko, co w tym czasie, dzięki zespolonemu wysiłkowi, przyczyniło się do stabilizacji relacji Państwo - Kościół, a zwłaszcza za konkordat i za proces reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła.

„Kończąc moją misję nuncjusza apostolskiego w Polsce wyrażam na ręce Czcigodnego Księdza podziękowanie dla wszystkich członków Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, którzy wspierali mnie w pełnieniu tej posługi w każdym z jej wymiarów” - napisał. Polecił się życzliwości Konferencji na przyszłość.

124. Zebranie Plenarne odbyło się u kanoników regularnych w związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Stanisława Kazimierczyka, który w krakowskim klasztorze kanoników przeżywał swoje kapłaństwo i gdzie znajdują się jego relikwie. W spotkaniu wzięli udział także przewodniczący konferencji zakonnych Litwy, Białorusi i Ukrainy. Przełożeni modlili się także w krypcie wawelskiej katedry przy grobie prezydenckiej pary śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Odmówili różaniec.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce jest kościelną osobą prawną kolegialną powołaną do istnienia przez Stolicę Apostolską i podlega Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Głównym celem Konferencji jest koordynacja zamierzeń mających na celu rozwój życia zakonnego w Polsce, wspieranie wzajemnej współpracy i pomocy między instytutami zakonnymi oraz umacnianie więzów solidarności i komunii między instytutami zakonnymi. Konferencja widzi szansę dla zakonów w podejmowaniu wspólnych inicjatyw apostolskich, edukacyjnych i charytatywnych oraz w promowaniu wiedzy na temat życia konsekrowanego w społeczeństwie przez rozwój mediów instytutów zakonnych i działalność krajowego ośrodka informacyjnego.

Konferencja przywiązuje także wielką wagę do budowania ścisłej więzi instytutów zakonnych z Konferencją Episkopatu Polski oraz biskupami diecezjalnymi w celu lepszej pracy na rzecz Kościoła Katolickiego.

"Troska o integralny rozwój osób konsekrowanych, w szczególności przygotowanie specjalistów służących wspólnym dziełom Konferencji; stała współpraca z innymi konferencjami zakonnymi wyższych przełożonych w Rzeczypospolitej Polskiej; stała współpraca z konferencjami zakonnymi z innych krajów oraz uczestnictwo w pracach Unii Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych" - to zdanie przełożonych i ważne cele do realizacji przez Konferencję.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona