150 lat misjonarzy i misjonarek Afryki

Ojcowie Biali Misjonarze Afryki i Siostry Białe Misjonarki Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki, zgromadzenia założone przez kardynała Charlesa Lavigerie rozpoczęły Rok Jubileuszowy, który potrwa do 8 grudnia 2019.

O misji, która jest miłością, pasji dla Chrystusa i człowieka, budowaniu mostów między religiami i kulturami, byciu „sakramentem obecności” pośród wyznawców islamu oraz do wdzięczności za 150 lat dzieła rozpoczętego przez kard. Charlesa Lavigerie, mówił podczas uroczystości otwierającej rok jubileuszowy o. Stanislas Lubungo, pochodzący z Zambii generał zgromadzenia Ojców Białych.

Mszy św. katedrze pw. Św. Wincentego a Paulo w Tunisie, ufundowanej przez kard. Lavigerie w 1890 r. przewodniczył abp Tunisu Hilario Antoniazzi, a towarzyszyli mu abp Algieru Paul Defarges, biskup diecezji saharyjskiej (Laghouat-Ghardaia) John MacWiliam oraz licznie przybyli misjonarze i misjonarki. W trakcie uroczystości przypomniano postacie czterech ojców białych beatyfikowanych tydzień wcześniej w gronie 19 męczenników algierskich, a przedstawicielki kilku powstałych w Afryce zgromadzeń żeńskich przypomniały wkład sióstr misjonarek Afryki w rozwój miejscowych powołań zakonnych. Siostry Białe pomogły m.in. w uformowaniu 22 lokalnych zgromadzeń w krajach Afryki.

Ojcowie przypomnieli natomiast postacie pierwszych misjonarzy, którzy udali się w głąb kontynentu udzielając chrztów na lokalnych dworach, co w w 1886 r. w Ugandzie doprowadziło do męczeństwa lokalnych chrześcijan (czytaj: Młodziankowie znad jeziora Nynanza). 22 spośród katechumenów ojców białych jest obecnie świętymi Kościoła Katolickiego (kanonizowani przez papieża Pawła VI), a Ugandzie trwają starania o beatyfikację dwóch misjonarzy Afryki, z tamtego okresu. 

Obecnie misjonarze i misjonarki Afryki działają w ponad 23 krajach kontynentu, a większość powołań do zgromadzeń wywodzi z Kościoła afrykańskiego. Do Polski misjonarze Afryki przybyli w roku 1985, a siostry białe w 1990. Domy obu zgromadzeń znajdują się w Lublinie. Polskich ojców białych jest obecnie 18, sióstr - 8. Większość pracuje w Afryce.

W Polsce prowadzą działalność formacyjną dla kandydatów i kandydatek do zgromadzeń i upowszechniają wiedzę o misjach i Afryce m.in. poprzez animację misyjną. Hasłem obu zgromadzeń są słowa kardynała Lavigerie: "Pokochajcie Afrykę!".  (czytaj: Karawany kardynała)

Strony zgromadzeń:
misjonarzeafryki.org
siostrybiale.org

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  20°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  wiecej »