Opłatki od sióstr felicjanek

Siostry felicjanki w Krakowie od 150 lat pieką opłatki i komunikanty. Trafiały one nawet na wigilijny stół Jana Pawła II w Watykanie.

W klasztornej pracowni siostry felicjanki produkują opłatki co najmniej od lat 70. XIX w., czyli prawie od początku istnienia, bo zgromadzenie ss. felicjanek zostało w Polsce założone w poł. XIX w. Z tego czasu pochodzi pierwsza archiwalna wzmianka o tej tradycji. Na opłatkach z XIX w. widniał napis: "Felicjanki".

Jak wyjaśnia przełożona prowincjalna sióstr felicjanek w Krakowie s. Alina, tajemnica przepisu na idealny opłatek tkwi w jego składnikach. - Niczego nie dodajemy. Pieczemy tylko z najlepszej jakości mąki i wody - mówi. Dodaje też, że proces przygotowania opłatka jest długotrwały. Ważne, aby wszystko wymieszać w odpowiednich proporcjach. Właściwe składniki i proces przygotowania gwarantują, że opłatek będzie "piękny, lśniący i najlepszej jakości". Po wypieku opłatki muszą odpowiedni czas leżakować. Na końcu są wycinane w odpowiednich kształtach.

Siostra Alina zwraca uwagę, że za sprawą elektrycznych maszyn proces wyrobu opłatków jest szybszy niż kiedyś. - W XIX i na pocz. XX w. używałyśmy małych form, w kształcie żelazka, które wkładałyśmy do nagrzanego pieca - opisuje zakonnica.

W XXI w. siostry do wypieku używają specjalnych elektrycznych maszyn. Na rozżarzony blat wylewają ciasto, dociskają górną płytą, na której są różne wzory opłatków i po odpowiednim czasie podnoszą pokrywę. Z maszyny wychodzą opłatki przedstawiające m.in. Świętą Rodzinę w stajence betlejemskiej, Dzieciątko, Trzech Króli i szopkę.

Opłatki sióstr felicjanek wyróżnia wytrzymałość. Nie kruszą się tak łatwo, jak to bywa z opłatkami świeckich producentów.

W najlepszych czasach opłatki świąteczne z Krakowa gościły na wigilijnym stole Jana Pawła II w Watykanie. Później bywało, że górale z Podhala zawozili je Benedyktowi XVI. Kiedy na rynku pojawiły się firmy wypiekające opłatki, zapotrzebowanie na felicjański wyrób zmalało.

Dziś w pracowni można spotkać siostry emerytki, które przygotowują specjały przede wszystkim dla podtrzymania tradycji. Dostęp do pomieszczenia jest strzeżony, siostry sporadycznie udostępniają jego zakamarki osobom z zewnątrz. W pracowni są maszyny do wypieku i stanowiska pracy dla sióstr. Felicjanki przygotowują komunikanty głównie na potrzeby Eucharystii w ich kościele oraz dla niektórych parafii.

Siostra Alina przyznaje, że przed świętami Bożego Narodzenia pracy przybywa. - Kultem naszej założycielki był Najświętszy Sakrament. Jej pragnieniem było, abyśmy wypiekały chleb do stołu eucharystycznego. Spełniamy jej życzenie - mówi.

Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego założyła Zofia Kamila Truszkowska w 1855 r. w Warszawie. Siostry wraz ze swoimi podopiecznymi często modliły się w kościele ojców kapucynów przed ołtarzem św. Feliksa z Kantalicjo, dlatego też nazwano je "felicjankami". Marię Angelę (takie imiona siostra przybrała) Truszkowską beatyfikował Jan Paweł II w 1993 roku.

Prowincja krakowska Niepokalanego Serca Maryi działa od 1861 roku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
12°C Sobota
rano
wiecej »