Na Ukrainie zakończył się w środę stan wojenny, ogłoszony na 30 dni po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej - poinformował prezydent Petro Poroszenko na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
"Dziś o godzinie 14 (godz. 13 w Polsce) zakończył się stan wojenny. Podjąłem decyzję, by go nie przedłużać, choć sytuacja wokół Ukrainy nie uległa znaczącej zmianie" - oświadczył szef państwa.
"OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) potwierdziła dane naszego wywiadu, że w rejonie Ługańska znaleziono systemy rakietowe Grad, jest więcej artylerii i nie wycofano czołgów, które zarejestrowały zdjęcia satelitarne naszych sojuszników z NATO. Nie zmniejszyła się obecność wojskowa Federacji Rosyjskiej na Morzu Azowskim. Nie wycofano także wojsk" - powiedział.
Poroszenko podkreślił, że poprzez wprowadzenie stanu wojennego siły zbrojne Ukrainy poprawiły swoje możliwości obronne i zaznaczył, że w wyniku jego ogłoszenia władze nie ograniczyły praw i swobód obywateli. "Jak deklarowałem miesiąc temu, stan wojenny nie wpłynął na życie ludności cywilnej i nie doprowadził do ograniczenia praw obywatelskich" - oświadczył.
Prezydent powtórzył, że zaplanowane w 2019 roku wybory odbędą się zgodnie z planem. "Gwarantujemy, że wybory prezydenckie odbędą się 31 marca 2019 roku. Oświadczam to z całym przekonaniem" - powiedział Poroszenko.
25 listopada Rosja ostrzelała trzy okręty Ukrainy, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano.
Według Kijowa Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad Morzem Azowskim i zablokować pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytorium obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi.
Po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej Ukraina wprowadziła 30-dniowy stan wojenny. Obowiązywał on na obszarach przy granicy z Rosją, Naddniestrzem w Mołdawii, gdzie stacjonują rosyjskie wojska, oraz w obwodach nad Morzem Czarnym i Azowskim.
Poroszenko wydał dekret o ogłoszeniu stanu wojennego 26 listopada i jeszcze tego samego dnia został on zatwierdzony przez Radę Najwyższą (parlament) Ukrainy. Ustawa o stanie wojennym weszła w życie 28 listopada.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.