Morawiecki: Po eurowyborach dojdzie do głębokich zmian w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times", że tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego doprowadzą do głębokich zmian w Brukseli. Szef rządu skrytykował również działania KE w kwestii reform sądownictwa w Polsce.

"Bruksela oraz Komisja Europejska muszą być bardzo otwarte na to, co dzieje się w różnych państwach. Głos poszczególnych krajów, a szczególnie państw środkowoeuropejskich, będzie musiał być słyszany wyraźniej" - powiedział premier w wywiadzie, opublikowanym na portalu FT.

Ocenił również, że "UE jako instytucja potrzebuje reformy". "Kiedy rozmawiałem z premierami innych państw, większość z nich zgadza się, że potrzebna jest poważna reorganizacja procedur i instytucji, ale każdy czeka na eurowybory" - stwierdził. W jego ocenie doprowadzą one do "głębokich zmian" w Brukseli.

FT przypomina, że "antyestablishmentowe, nacjonalistyczne oraz skrajnie prawicowe partie" cieszą się sporym poparciem przed majowymi wyborami do PE. W tym kontekście wymienia włoską Ligę, francuskie Zjednoczenie Narodowe (dawny Front Narodowy), węgierski Fidesz, Alternatywę dla Niemiec (AfD) i Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Morawiecki odrzucił jako "całkowicie błędne" sugestie, że państwa Europy Środkowej przesuwają się w kierunku autorytaryzmu. "Ludzie w Brukseli zupełnie nie rozumieją sytuacji w krajach postkomunistycznych" - oznajmił. Zdaniem premiera reformy systemu sprawiedliwości - uznawane przez krytyków "za atak na niezależność sądownictwa" - są konieczne, by "wykorzenić ostatnie komunistyczne pozostałości w Polsce" - czytamy w FT.

"Tak jak każde państwo ma swoje wyzwania, tak my mamy nasze wyzwania, w tym sądownictwo, które nie było reformowane przez ostatnie 30 lat" - podkreślił szef rządu w Warszawie.

Kontrowersje wokół polskich reform Morawiecki porównał do ostatnich zmagań prezydenta Francji Emmanuela Macrona z ruchem "żółtych kamizelek". Zauważył, że "nie powiedziałby, że Francja ma problem z rządami prawa", ale jednocześnie zasugerował, że gdyby do takich "brutalnych interwencji" służb bezpieczeństwa jak we Francji doszło w Polsce, to spotkałoby się to z krytyką "Brukseli, Berlina i może Paryża".

Morawiecki dodał, że jeśli KE nie wycofa sprawy Polski z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), to pokaże to, że unijni urzędnicy wykorzystują spór z Warszawą do celów politycznych.

Premier uznał, że "teraz jest czas na ruch KE"; że władze w Warszawie zrobiły już wiele. "Jeśli chcą (KE) być uczciwym pośrednikiem, a nie odczuwałem do tej pory, że oni są uczciwym pośrednikiem, to powinni podjąć stanowcze pozytywne kroki (...)" - wezwał.

"Jeśli utrzymują (KE) sprawę otwartą, to uważam, że dzieje się tak dlatego, że niektórzy chcą to upolitycznić, chcą użyć tego jako argumentu w kampanii politycznej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a to jest bardzo niebezpieczne" - zaznaczył.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • czytelnik
  02.01.2019 15:52
  Wróżbita.
 • Anonim (konto usunięte)
  02.01.2019 20:33
  Politycznie mówi. Szkoda tylko, że do brytyjskiej gazety.
 • Podaj nick
  03.01.2019 06:27
  "nie powiedziałby, że Francja ma problem z rządami prawa". I tu jest problem, że nie powiedziałby. Powinien powiedzieć, użyć w nich ich własnych argumentów.
 • krut00
  03.01.2019 21:11
  Niektórzy chcą to upolitycznić... Naprawdę ??? A kto dokładnie ??? I pan premier musiał się na skargę udać aż do Londynu, który jak wiadomo UE ma w głębokim poważaniu i nie może się doczekać aby się od niej odseparować. Wypowiedzi premiera, delikatnie mówiąc, są zwyczajnie infantylne To kolejna zagrywka na własną bramkę - zupełnie jak za czasów... platformy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Piątek
  wieczór
  13°C Sobota
  noc
  8°C Sobota
  rano
  13°C Sobota
  dzień
  wiecej »