Trzeba wierzyć w siłę małych gestów

Prezydent Włoch Sergio Mattarella nagrodził s. Elvirę Tutolę za jej zaangażowanie w wymiarze międzynarodowym na rzecz obrony oraz ratowania dzieci ulicy w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie od lat posługuje. S. Tutolo była jedną z 33 osób, które otrzymały Krzyż Komandorski za zasługi dla Republiki Włoskiej. Należy do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Janiny Antida. Posługuje jako misjonarka w Berberati, w południowo-wschodniej części kraju.

Włoska misjonarka przyznała, że sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest bardzo trudna. Od lat niewiele się zmienia. Kraj ten należy do jednego z najbiedniejszych na świecie. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego opisuje codzinne życie na misjach. Mówi s. Tutolo.

Trzeba wierzyć w siłę małych gestów
"Życie płynie tutaj często pod znakiem braku wody, braku światła. Trzeba wierzyć w siłę drobnych gestów. W prowadzonym przez nas centrum rolniczym mamy 25 dzieci, które zostały zabrane z ulicy, czasami z więzienia. Mają one wielkie pragnienie życia, krzyczą wręcz za życiem, za nadzieją. A jeśli nie będzie nas, którzy podtrzymujemy, nie wiem, co się stanie. Prawdą jest, że nikt nie jest niezastąpiony. Piękne jest to, że – niezależnie od sytuacji przygnębienia, całego skomplikowania, kiedy nie widać drogi wyjścia pojawia się małe światełko. A wtedy możemy wejść i uczynić drobny krok naprzód. Trudność polega właśnie na uwierzeniu w możliwość uczynienia tego kroku oraz w uznaniu wartości tego kroku".

Siostry robią co możliwe, aby pomóc swoim podopiecznym wyleczyć różne rany serca, osobowości i umysłu. Najważniejsze jest przezwyciężnie traum związanych z doświadczeniem przemocy. Oprócz tego otworzyły dla nich centrum formacyjne. Uczą gotowania i szycia. Jest również warsztat, gdzie chłopcy uczą się zawodu mechanika. Po zakończeniu tej nauki każdy otrzymuje w użytkowanie dwa hektary ziemi, aby móc samodzielnie się utrzymać.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »