O. Rigoni: migrują by przeżyć

Trwa dramat uchodźców z tzw. karawany, która przeszła z Ameryki Środkowej do granicy ze Stanami Zjednoczonymi w Meksyku.

Szli setki, a nawet tysiące kilometrów, aby dostać się do lepszego świata. Zostali zatrzymani na granicy i dziś nie widać dla nich dobrego rozwiązania.

O sytuacji migrantów w wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówi włoski skalabrynianin, który od ponad 30 lat pracuje w tamtym regionie Meksyku o. Flor Maria Rigoni.

"Według mojej opinii, człowieka, który już ponad 30 lat pracuje na granicach, na misjach w Meksyku, karawana ta daje do myślenia. Powiedziałbym to tak: ruszyły się peryferie. Zgromadzono ich około 20 km od granicy. W Tijuana, gdzie znajduje się granica ze Stanami Zjednoczonymi, teraz jest zimno, panuje pora deszczowa, strategia jest następująca, poczekać, aby się powoli rozeszli, jeden po drugim – uważa o. Rigoni. - Większość z nich to ludzie prości. Dowiedzieli się, że na północ idzie karawana i dołączyli się do niej. Wielu z nich już rozproszyło się po Meksyku, wielu powróciło do swoich krajów. Jedno, na co chciałbym zwrócić uwagę to ogromna desperacja tych ludzi, oni nie mają nic do stracenia. O migracji z Ameryki Środkowej trudno już mówić, że to migracja ekonomiczna, oni migrują, aby przeżyć. Poziom przestępczości jest tam przeogromny, a przemoc nadzwyczaj okrutna. Na granicy przyjmowaliśmy ludzi, którzy mają jeszcze w nogach, klatkach piersiowych odłamki po nabojach, otwarte rany, po ciosach maczetami'.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • www
  04.01.2019 09:10
  otworzmy granice Europy i przyjmijmy wszystkich ludzi Afryki, Ameryki Lacinskiej, niech zajma miejsca , domy nasze, wsie i miasta. Europa i tak sie juz konczy. USA i Kanada przyjely mnostwo emigrantow z roznych krajow swiata i nadal tam przybywaja tysiacami, nielegalnie. Oni nie chca by powtorzyla sie sytuacja z Niemiec, Francji i Wloch, gdzie na rogach, placach, placykach stoi wojsko, dzien i noc, z karabinami gotowymi do strzalu. Przed kim bronia miejscowych? Odpowiedz nasuwa sie sama. Trzeba pomagac na miejscu. Politycy powinni byc dla ludzi. Migracja jest bolesna.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »