Jutro rano dzieci i dorośli znajdą prezenty.
Na ulicach hiszpańskich miast pojawiły się dzisiaj orszaki Trzech Króli w otoczeniu paziów i wielu postaci znanych z bajek, bądź filmów. Tradycja sięga połowy XIX w. Na Trzech Króli czekają przede wszystkim dzieci, ponieważ władcy ze Wschodu przybywają z prezentami.
W przeddzień jutrzejszego święta w większości hiszpańskich miejscowości ma miejsce tradycyjna „cabalgata”, czyli orszak Trzech Króli. Pierwsza wzmianka o przedstawieniu przybycia magów ze Wchodu pochodzi z 5 stycznia 1855 r. Jednak za najstarszy orszak Trzech Króli w Hiszpanii uważa się ten, który organizuje od 1866 r. miasto Alcoy koło Alicante. Począwszy od XX w. w Granadzie podczas „cabalgaty” zaczęto też zbierać zabawki dla sierot i dzieci z biednych rodzin.
Największy orszak Trzech Króli przejdzie dzisiaj ulicami Madrytu. Tematem przewodnim w tym roku jest siła sztuki: muzyki, malarstwa, teatru, tańca… w przemianie świata. Orszak otworzy wielka bożonarodzeniowa gwiazda. 30 tys. listów mieszkańców Madrytu przyozdobi królewskie karoce. W orszaku pojawią się paziowie oraz dziesiątki aktorów i muzyków. Trzej Królowie zgodnie z tradycją hojnie rzucają cukierkami. Orszak zakończy przedstawienie na placu Cibeles. W tym roku odzyskał on charakter bardziej tradycyjny i chrześcijański.
Jutro rano dzieci i dorośli znajdą prezenty. Ci, którzy sprawowali się źle – węgiel. A potem wspólny obiad, który ma charakter wyjątkowo rodzinny. Jutrzejsze święto kończy okres Bożego Narodzenia w Hiszpanii.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.