Księga pełna łez

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku wystawiono księgę kondolencyjną poświęconą pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. Jako pierwszy wpisał się do niej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Po nim najbliżsi współpracownicy zabitego prezydenta i samorządowcy.

Człowiekowi rozkochanemu w Gdańsku, wizjonerowi, dla którego to miasto było powołaniem i sensem życia. Panie Prezydencie, Kochany Pawle! Już teraz nam Ciebie brakuje - to napis umieszczony w księdze kondolencyjnej, którą od godz. 10 podpisywano w sali nr 107 Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na kolejnej karcie księgi kondolencje wpisał metropolita gdański. "Pozostaje w pamięci w naszych oczach ta wyciągnięta dłoń ze światełkiem do nieba, to jest swoista statua wolności" - napisał m.in. abp Głódź. Po dokonaniu wpisu metropolita w rozmowie nie ukrywał emocji i był poruszony uroczystością. - Dziękujemy i wierzymy, że Pan Bóg nagrodzi jego życie. Śp. Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował. Teraz zadanie, które stoi przed nami - umarłych pogrzebać, godnie i w ciszy. Rozważany jest pochówek w bazylice Mariackiej. Pani Magda i pan Piotr [żona i brat - przyp. red.] przekażą komunikaty. Najprawdopodobniej będzie to sobota - dodał abp Głódź.

Po nim księgę wypełnili wpisami najbliżsi współpracownicy zabitego P. Adamowicza: Aleksandra Dulkiewicz, która przyjęła już funkcję komisarza Gdańska, Piotr Grzelak, Piotr Kowalczuk, Piotr Borawski, a także byli wiceprezydenci - Wiesław Bielawski i Andrzej Bojanowski. Słowa pożegnania wypisały również Danuta Janczarek, sekretarz miasta, i Teresa Blacharska, skarbnik Gdańska, oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Napisałam, że pan prezydent zostawił nas w Gdańsku jako wspólnotę, o którą dbał, i zobowiązujemy się tę wspólnotę dalej pielęgnować, chociaż Gdańsk już nigdy nie będzie taki sam bez prezydenta Adamowicza - mówiła po wpisie A. Owczarczak.

Wielu urzędników nie ukrywało emocji, które towarzyszyły im w tej formie pożegnania z prezydentem Adamowiczem - wpisom towarzyszyły łzy.

Wpisów dokonali samorządowcy, przyjaciele prezydenta Adamowicza, Mieczysław Struk, marszałek pomorski, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wraz ze swoimi współpracownikami. Przed godz. 11 w kolejce do wpisu stało też kilkudziesięciu mieszkańców Gdańska. - Absurdalna śmierć. Wpisem chcę podziękować prezydentowi za jego życie i za to, co zrobił dla miasta - mówi pan Marek.

Wpisu do księgi kondolencyjnej można dokonać od poniedziałku do piątku w sali 107, na I piętrze Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12. Będzie wystawiona do piątku 18 stycznia, do godz. 15.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  27°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »