Rząd przyjął projekt "Mama 4 plus" o tzw. matczynych emeryturach

Państwo nie może być obojętne na los matek, które poświęciły życie wychowaniu dzieci – powiedział po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy "Mama 4 plus" w sprawie tzw. emerytur matczynych.

Projekt przewiduje m.in., że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. O świadczenie będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej. Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

Premier na wspólnej konferencji prasowej z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską podkreślił, że projekt "Mama 4 plus" dotyczy "pewnej rekompensaty za wszystko, co zrobiły mamy i babcie, które w przeszłości nie miały możliwości uzbierania tej przynajmniej minimalnej emerytury". "Wiadomo, że mamy są najbardziej doceniane przez swoje dzieci, ale państwo też powinno doceniać mamy w tym wielkim wysiłku, wielkiej pracy, którą wykonywały i wykonują. Państwo musi je wspierać w szczególności w późniejszym okresie, kiedy brakuje im sił" – dodał.

Premier akcentował, że "państwo nie może być obojętne na los matek, na los babć, które poświęciły swoje życie wychowaniu dzieci". "Realizowane programy prorodzinne, programy społeczne świadczą o tym, że wybieramy przyszłość, przyszłością jest rodzina" – podkreślił premier.

Szefowa MRPiPS przyznała, że projekt dotyczący "matczynych emerytur" jest społecznie oczekiwany i akceptowalny. Rafalska, przypominając wcześniejsze słowa premiera Mateusza Morawieckiego, dodała: "nasze mamy to ciche bohaterki, to polskie siłaczki, które wychowywały swoje dzieci w różnych okresach, kiedy też oferta polityki rodzinnej nie była tak szczodra i tak urozmaicona jak jest dzisiaj".

Rafalska wskazała, że minimalne świadczenie emerytalne otrzyma około 65 tys. matek, które nie mają prawa do emerytury lub renty. Dodała jednocześnie, że dla prawie 21 tys. matek, które nie przepracowały pełnego wymaganego okresu i ze względu na to nie mają wypłacanej minimalnej emerytury, świadczenie zostanie uzupełnione do wysokości świadczenia minimalnego.

Minister rodziny podkreśliła, że w razie śmierci matki, bądź kiedy dzieci zostały przez nią porzucone, z "matczynych emerytur" będą mogli skorzystać także ojcowie. "Z tego świadczenia będą mogli skorzystać też cudzoziemcy, ale po spełnieniu określonych warunków" – powiedziała Rafalska. Warunkiem dla cudzoziemców jest m.in. konieczność mieszkania w Polsce co najmniej 10 lat od ukończenia 16 lat. "Centrum ich życia ma być właśnie Polska" – dodała minister rodziny.

Minister podkreśliła, że tzw. matczyna emerytura będzie przyznawana "tylko tym osobom, które nie mają innych źródeł zarobkowych", czyli takim, które nie pracują, nie mają innych źródeł zarobkowych i "znajdują się w najtrudniejszej, dramatycznej sytuacji materialnej".

"Padają pytania, czy z tego świadczenia może dziś skorzystać 70-letnia emerytka, mama, która wychowała czwórkę czy piątkę dzieci i nie ma takiego świadczenia. Oczywiście, że tak" – wyjaśniła minister Rafalska.

Według projektu ustawy rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

W budżecie państwa na 2019 r. na "matczyne emerytury" zagwarantowano około 801,3 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • czytelnik
  22.01.2019 21:52
  Dzieci tych kobiet nie idą do przedszkola, do szkół? Te matki pracują przy dzieciach przez 30 lat? No bez przesady. Rozumiem wsparcie, np. opłacanie składek emerytalnych podczas wychowywania. Wydłużenie macierzyńskiego do 1 roku to przykład mądrego zachęcania do macierzyństwa. Ale rozdawnictwo aby kupić kolejne głosy to przesada. Tym bardziej, że rozdają nie swoje pieniądze. Za 30 lat, jak te matki pójdą na emeryturę to już nie będzie zmartwienie tej władzy jak za to podatnicy zapłacą?
 • Dremor
  23.01.2019 17:13
  Czyli kobieta, która odchowała czwórkę dzieci, ale była na tyle zaradna, że jednak poszła do pracy i wypracowała sobie minimalną emeryturę będzie w takiej samej sytuacji, jak kobieta, która odchowała dzieci, ale do żadnej pracy nie poszła.

  Kolejna informacja dla obywateli, że praca jest dla naiwnych. Rząd powinien skupić się na aktywizacji zawodowej niepracujących, a nie na kolejnym rozdawnictwie.
 • ISM
  25.01.2019 12:17
  Bardzo przykre czytać, jak mało szacunku jest dla matek, szczególnie matek wielodzietnych. Opiekunki w żłobkach, przedszkolanki, wychowawczynie zastępują matki opiekując się dziećmi i dostają za to, i pensję co miesiąc, i emeryturę na starość i szacunek społeczny. A matki? Gdyby matki nie było, nie byłoby dzieci , nie byłoby żłobków ani przedszkoli.
 • gość
  25.01.2019 13:07
  Ta emerytura powinna być tym wyższa, im więcej kobieta urodziła dzieci. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, liczba dzieci nie powinna być kryterium i powinna być liczona od pierwszego dziecka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »