Na ŚDM młodzi widzą dwie Panamy

Bogatą i wykluczoną.

Podczas Światowych Dni Młodzieży nie wolno zapominać o trudnym kontekście społecznym, w jakim się one odbywają – uważa wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Pochodzący z Urugwaju Guzman Carriquiry zauważa, że uczestnicy ŚDM już mogli się przekonać o jednym z głównych problemów tego regionu. Jest nim wielkie rozwarstwienie na biednych i bogatych.

Kiedy uczestniczyli w pierwszej części ŚDM w diecezjach widzieli Panamę biedną i wykluczoną. Teraz, kiedy są już w stolicy, widzą nowoczesne i bogate centrum miasta, które przypomina nowojorski Manhattan – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Carriquiry. Jego zdaniem problemy społeczne są dziś głównym przedmiotem troski apostolskiej środkowoamerykańskich biskupów. Będą o tym rozmawiać z Papieżem podczas zaplanowanego na jutro spotkania.

Odnosząc się do samego ŚDM, wiceprzewodniczący papieskiej komisji zauważył, że wydarzenie to nawiązuje do niedawnego Synodu Biskupów o młodzieży.

"Oba te wydarzenia łączy doświadczenie synodalności. Widzieliśmy to już na własne oczy podczas synodu. Przejawiało się to w dialogu biskupów z młodymi – powiedział Radiu Watykańskiemu Guzman Carriquiry. – To doświadczenie synodalności będzie też kontynuowane w innym kontekście w dialogu Papieża z młodzieżą w Panamie, a także w dialogu młodych z biskupami, którzy przybyli tam z całego świata. Dla Papieża Franciszka ta droga synodalności jest jednym z najważniejszych przejawów reformy, którą chce on przeprowadzić w Kościele katolickim".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  16°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »