Zabrakło marszałków Sejmu i Senatu. Zaledwie kilkunastu posłów i senatorów uczestniczyło w Mszy św. dziękczynnej w stulecie pierwszego Sejmu po odzyskaniu niepodległości. - Wtedy, pomimo głębokich różnic, potrafili stanąć ponad podziałami - mówił kard. Kazimierz Nycz.
Chcemy w tej archikatedrze podziękować Bogu za tych, którzy ten Sejm stanowili. Za ludzi, którzy potrafili - mimo głębokich różnic - stanąć ponad podziałami - mówił kard. Nycz podczas Mszy św. z okazji stulecia pierwszego Sejmu II Rzeczypospolitej, wyłonionego po 123 latach zaborów. W archikatedrze warszawskiej metropolita warszawski poświęcił z tej okazji tablicę pamiątkową poświęconą abp. Józefowi Teofilowi Teodorowiczowi, który dokładnie 100 lat temu wygłosił podczas uroczystości w archikatedrze warszawskiej niezwykłą homilię.
- Trzeba podziwiać mądrość założycieli wolnego państwa, którzy w ciągu dwóch miesięcy od odzyskania niepodległości potrafili zorganizować wybory, zwołać Sejm i wyznaczyć niełatwe zadania, które wypełnił w sposób znakomity - mówił kard. Nycz.
Przed uroczystością odczytano przesłania marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera Mateusza Morawieckiego. W Mszy św. wzięło udział jednak niewielu parlamentarzystów.
- Modlimy się za tych wszystkich, którzy stanowili podwaliny II Rzeczypospolitej. Szkoda, że nie potrafiliśmy dziś przyjść jak oni. Przyszli wówczas, bo wierzyli, że w Bogu jest siła. Nie potrafiliśmy tego powtórzyć - stwierdził metropolita warszawski, który w kazaniu cytował wiele myśli z wygłoszonego 100 lat temu kazania biskupa-posła.
- Ten wielki arcybiskup, Ormianin, był jednocześnie wielkim patriotą. To okazja, by temu człowiekowi, który tyle uczynił dla Polski, wmurować tablicę, mającą na zawsze przypominać zasługi Ormian w historii naszej ojczyzny i zasługi arcybiskupa lwowskiego Józefa Teodorowicza dla Kościoła w Polsce - stwierdził kard. Nycz.
"Przyrzekamy przed Tobą, że od pierwszej narady sejmowej i wszystkich narad przychodzić będziemy z czystemi rękoma i czystym sumieniem, jak do sprawy świętej. I uciszymy nasze namiętności i oczyścimy nasze dusze, byśmy tym lepsze wydawali prawa, im głębiej w siebie wejdziemy. My nie chcemy już odtąd szukać naszych własnych korzyści, a chcemy i pragniemy szukać jedynie tylko dobra naszej ukochanej i drogiej ojczyzny" - cytował kard. Nycz, podkreślając, że słowa abp. Teodorowicza nic nie straciły ze swojej aktualności.
Po Mszy odsłonięta została tablica upamiętniająca 100. rocznicę pamiętnego kazania abp. Teodorowicza, ufundowana przez środowiska Ormian. Zawisła w pobliżu kaplicy kard. Stefana Wyszyńskiego. Na tablicy znalazł się zaprojektowany przez Gustawa Zemłę medalion z podobizną abp. Teodorowicza oraz cytat: "Oto miłość Ojczyzny, nad którą tylko jedna miłość jest wyższa. A ta jest jej korzeniem i zaprawą - miłość Boża".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.