- Pojawiające się opinie, że Jan Paweł II był opieszały w kierowaniu odpowiedzią Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich przez niektórych duchownych, są krzywdzące i przeczą im historyczne fakty - podkreśla kard. Stanisław Dziwisz.
W przekazanym oświadczeniu kard. Dziwisz podkreśla, że Jan Paweł II jako papież nie zastępował biskupów w poszczególnych krajach w ich odpowiedzialności. Obserwując życie lokalnych Kościołów, widział, jak sobie radzą z pojawiającymi się problemami. Gdy to było konieczne, przychodził im z pomocą, często z własnej inicjatywy. Robił to również na prośbę lokalnych episkopatów. Właśnie w taki sposób reagował na kryzys dotyczący wykorzystywania seksualnego małoletnich.
"Gdy w latach 80-tych ubiegłego wieku kryzys ten zaczął fermentować w Kościele w Stanach Zjednoczonych, Papież najpierw obserwował poczynania episkopatu USA, a gdy doszedł do wniosku, że potrzebne mu są nowe narzędzia do walki z tymi przestępstwami, wyposażył przełożonych kościelnych w nowe uprawnienia. Były one dla biskupów jednoznacznym wskazaniem kierunku, w jakim powinna zmierzać ich walka" - podkreśla osobisty sekretarz Jana Pawła II. Jak przypomina, w 1994 r. Jan Paweł II wydał indult dla Stanów Zjednoczonych, a dwa lata później - dla Kościoła w Irlandii, zatwierdzając politykę znaną pod nazwą "zero tolerancji". "Papież był wstrząśnięty. Nie zamierzał tolerować przestępstw pedofilii w Kościele i wydał im walkę" - dodał krakowski metropolita senior.
Kardynał Dziwisz podkreślił, że gdy okazało się, iż lokalne episkopaty wciąż nie radzą sobie z problemem, a kryzys się rozlewa na inne kraje, papież uznał, że nie dotyczy on tylko świata anglosaskiego, ale ma charakter globalny.
Hierarcha przypomniał, że w maju 2001 r. z inicjatywy Ojca Świętego został ogłoszony dokument "Sacramentorum sanctitatis tutela" (O ochronie świętości sakramentów). Wtedy również papież promulgował normy "O najcięższych przestępstwach". Nastąpiło to na rok przed falą ujawnień, jaką wywołały w USA publikacje znane pod nazwą "Spotlight". Papieskie dokumenty z 2001 r. mają przełomowe znaczenie. Jan Paweł II zarezerwował wszystkie przestępstwa seksualne na małoletnich przed 18. rokiem życia, popełnione przez duchownych, jurysdykcji trybunału apostolskiego Kongregacji Nauki Wiary. Zobowiązał też każdego biskupa i wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania do tej kongregacji wszystkich takich przestępstw.
Analizę kryzysu Jan Paweł II przedstawił w kwietniu 2002 r. kardynałom amerykańskim, którzy zostali wezwani do Watykanu po publikacji "Spotlight". "Dzięki jasnym zasadom, które wskazał Papież, skala nadużyć w Stanach zmniejszyła się. Do dziś ta analiza jest punktem odniesienia dla wszystkich, którzy wydali walkę przestępstwom wykorzystywania seksualnego małoletnich, popełnianym przez duchownych" - zaznacza kard. Dziwisz. Podkreśla ponadto, że dokument ten pomaga zdiagnozować kryzys i wskazać kierunek wyjścia z niego. "Świadczy o tym watykański szczyt, zwołany przez papieża Franciszka, który w walce z tym problemem zdecydowanie kontynuuje drogę swoich poprzedników" - dodał purpurat.
Na koniec duchowny odniósł się do sprawy Maciela Delgollado. Przypomniał, że Kongregacja Nauki Wiary rozpoczęła dochodzenie w sprawie oskarżeń wobec założyciela Legionu Chrystusa jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, a konkretnie w grudniu 2004 roku. W reakcji na te doniesienia wysłano ówczesnego promotora sprawiedliwości, a dziś arcybiskupa Charlesa Sciclunę z drugim prawnikiem do Meksyku i Stanów Zjednoczonych, by przeprowadzili konieczne w tej sprawie czynności. "Tylko za wiedzą i aprobatą Jana Pawła II mogła zostać podjęta decyzja o wszczęciu tego dochodzenia" - zaznacza dawny sekretarz papieża i przypomina, że dochodzenie nie zostało przerwane nawet na czas sede vacante po śmierci Jana Pawła II. "Dlatego mogło zostać zakończone wyrokiem na początku pontyfikatu Benedykta XVI" - podkreśla.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.