Ruszył proces beatyfikacyjny jezuity zamordowanego w Syrii

Pozostał z Syryjczykami w Homs, pomimo oblężenia i toczącej się wojny nie dlatego, że ich znał, ale że dla nich żył. Tymi słowami można określić życie o. Fransa Van der Lugta, holenderskiego jezuity, który prawie 50 lat przeżył w tym kraju. Mija 5 lat od jego śmierci.

Został zamordowany strzałem w głowę na progu swojego klasztoru. Życie swe poświęcił Syrii i jej mieszkańcom, zarówno chrześcijanom, jak i muzułmanom. Budował mosty porozumienia, pokojowej koegzystencji i przyjaźni. Właśnie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Ks. Frans dzielił upartą nadzieję osób dotkniętych dramatem wojny, które zdecydowały się nie opuszczać swojej ojczyzny, jak mówił: „Bardzo ważne dla mnie jest nie popaść w rozpacz, ale zachować nadzieję, bo w ten sposób mogę coś znaczyć dla innych, mogę coś znaczyć dla każdego. Bardzo kocham Syryjczyków i dzieliłem z nimi wiele dobrych chwil. Teraz, kiedy ten lud cierpi, chciałbym z nim dzielić również cierpienia. Chcę być z Syryjczykami w strachu, w cierpieniu i śmierci, aby wraz z nimi zostać uwolnionym i przejść ze smutku do radości, ze śmierci do życia”.

Ks. Frans van der Lugt swoją obecnością wśród ruin domów, wszechobecnego cierpienia i bezlitosnej śmierci wołał o pokój dla kraju zniszczonego wojną trwającą nadal już od ośmiu lat. Dzisiaj Syria obchodzi 5. rocznicę jego śmierci. Jest to również moment, kiedy można otworzyć proces beatyfikacyjny kandydata i to właśnie zostało ogłoszone w czasie uroczystej Eucharystii, na którą przybyli liczni goście z całego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Środa
  noc
  21°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  wiecej »