- W te Święta Wielkanocne wielu życzy sobie, by zmartwychwstały nasze ludzkie sprawy, miłość i jedność w rodzinach, zgoda między ludźmi, przebaczenie, jedność w naszej ojczyźnie, Europie i świecie, a także nasze media, w sensie tego, co i jak mówią - mówił metropolita warszawski.
Msza św. rozpoczęła się wielkanocną procesją pod przewodnictwem kard. Nycza. Podczas przejścia śpiewana była łacińska pieśń wychwalająca dzieło stworzenia, którego dopełnienie stanowi zmartwychwstanie Jezusa.
W homilii metropolita warszawski przypomniał, że pokonanie śmierci przez Chrystusa jest najważniejszym wydarzeniem w historii zbawienia. - Zmartwychwstanie nadaje wszystkiemu sens. Porządkuje nasze życie na ziemi. Jeżeli nie ma wiary w zmartwychwstanie, jesteśmy podobni do zakłopotanych apostołów i zakłopotanych niewiast, które zobaczyły pusty grób. Ludzka wiedza jest bezradna tam, gdzie brakuje wiary - przekonywał.
Zauważył też, że zmartwychwstania nikt nie doświadczył empirycznie. - Są tylko świadkowie Zmartwychwstałego. Oni mieli o zmartwychwstaniu wiedzę, bo Jezus wielokrotnie im to tłumaczył. To okazało się im jednak niewystarczające. Zabrakło wiary tym idącym do Emaus i zabrakło wiary niewiastom. Dopiero gdy uwierzyli, rozpoznali Jezusa - przypomniał kard. Nycz.
Zauważył, że droga apostołów do wiary jest także naszą drogą. - Musimy ją przemierzać wiele razy w życiu i iść od wiedzy do wiary. Wiedza, która nie prowadzi do wiary, wybiera słabość i smutek. Dlatego w poranek wielkanocny bardzo sensowne, ważne i zasadne jest pytanie o naszą wiarę - tłumaczył. Wyjaśnił, że widać ją po sposobie rozwiązywania problemów i pojmowania rzeczywistości.
- W te święta wielkanocne wielu życzy sobie, by zmartwychwstały nasze ludzkie sprawy, miłość i jedność w rodzinach, zgoda między ludźmi, przebaczenie, jedność w naszej ojczyźnie, Europie i świecie, nasze media, w sensie tego, co i jak mówią. Te wszystkie życzenia są słuszne szczególnie wtedy, gdy u ich podstaw leży wiara w Jezusa Chrystusa, bo to są korzenie i fundamenty naszego życia, świadectwa i świętości. Bez tych fundamentów trudno zmienić swoje życie, a tym bardziej to, co jest do zmiany w naszym otoczeniu - przyznał.
Przywołał też dwie instalacje grobu Pańskiego, które są pięknymi ilustracjami tego, jak szukać tego, co jest w górze. - Pierwsza to ta, która jest w archikatedrze. Nawiązuje ona do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych 40 lat temu w Krakowie, by nie podcinać tych korzeni, z których się wyrasta. Drugi grób jest na Jasnej Górze, a w nim znane słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: "Kto nienawidzi, ten już przegrał". Jan Paweł II i kard. Wyszyński uczą nas, jak być solą ziemi, jak to robić pokornie i cicho - wskazał.
W Mszy św. uczestniczyli biskupi archidiecezji warszawskiej i duchowieństwo.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.