Kim Dzong Un: Pokój na Półwyspie Koreańskim będzie zależał od USA

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un powiedział podczas swego spotkania z prezydentem Rosji, że pokój i bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim będą całkowicie zależały od postawy USA - poinformowała w piątek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

"Sytuacja na Półwyspie Koreańskim i w regionie (...) osiągnęła punkt krytyczny, w którym może powrócić do pierwotnego stanu, ponieważ podczas ostatnich rozmów na szczycie Korea Północna - USA (w lutym w Hanoi - PAP), Stany Zjednoczone w złej wierze przyjęły jednostronne podejście" - cytuje agencja KCNA wypowiedź Kim Dzong Una.

Swoje pierwsze spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, Kim określił jako "otwarte i przyjazne".

Czwartkowy szczyt, który odbywał się na wyspie Russkij we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie, rozpoczął się od około dwugodzinnych rozmów przywódców tylko w asyście tłumaczy. Potem dołączyły do nich delegacje z udziałem szefów dyplomacji obu państw. Ze strony rosyjskiej w składzie delegacji byli także przedstawiciele władz odpowiedzialni za rozwój Dalekiego Wschodu i przedstawiciele firm aktywnych w tym regionie.

Oba kraje uzgodniły podjęcie działań na rzecz dalszej współpracy gospodarczej, technologicznej i naukowej.

Agencja KCNA poinformowała, że podczas rozmów we Władywostoku Kim Dzong Un zaprosił Władimira Putina do złożenia "w dogodnym czasie" wizyty w Korei Północnej. Zaproszenie zostało przyjęte - podkreśla KCNA.

Władimir Putin był czwartym prezydentem, z którym Kim Dzong Un spotkał się jako przywódca Korei Płn. Od objęcia władzy w 2011 roku kilkakrotnie spotykał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, a także dwukrotnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Spotkania z Trumpem - w czerwcu ub. roku w Singapurze i w lutym w Hanoi - nie doprowadziły do porozumienia w sprawie denuklearyzacji. Przedstawiciele amerykańskiej administracji sugerują możliwość trzeciego szczytu USA-Korea Płn.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
20°C Sobota
noc
17°C Sobota
rano
25°C Sobota
dzień
25°C Sobota
wieczór
wiecej »