Reklama

Kard. Turkson w Krakowie: Bez godności ludzkiej państwo nie ma wartości

Godność obywateli jest najważniejsza dla właściwie funkcjonującego państwa. Bez osoby ludzkiej, która ma zagwarantowaną godność, państwo nie ma wartości - mówił 29 kwietnia w Krakowie kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka podczas międzynarodowej konferencji z cyklu „Polonia Restituta”.

Reklama

W ocenie kard. Turksona, Kościół ma do odegrania istotną rolę, ponieważ "promuje jedność w różnorodności, łączy państwa w ramach jednej wspólnoty". - Konieczne jest stworzenie nadziei na to, że Europa, pomimo, że powstała na gruzach II wojny światowej, będzie w stanie patrzeć w przyszłość i respektować godność człowieka - mówił.

- Historia Europy jest w dużej mierze historią spotkania dwóch wymiarów, tego gdy świat ludzki spotyka się z Bogiem. Przyszłość Europy zależy od tego, czy uda nam się na nowo odkryć to połączenie pomiędzy elementem ziemskim i niebiańskim - wyznał kard. Turkson. - Dyskurs sekularyzmu każe to rozdzielić, ale przyszłość Europy leży w połączeniu tych elementów, a nie rozłączeniu. Ważne jest stworzenie nowych standardów Europy - podkreślił hierarcha.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Polonia Restituta”, organizowana w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, zamyka cykl dziesięciu ogólnopolskich debat naukowych nad najważniejszymi wartościami i zasadami kształtującymi państwowość, tożsamość i kulturę odrodzonej Polski, stanowi swego rodzaju panoramiczne „spojrzenie” w polską i europejską przyszłość.

Na inicjatywę „Polonia Restituta” złożyły się konferencje tematyczne, poświęconych takim zagadnieniem jak: rodzina, praca, przedsiębiorczość i społeczna gospodarka rynkowa, obywatelskość i patriotyzm, wolność, suwerenność i praworządność, ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój, godność i sprawiedliwość społeczna, Europa i pojednanie, kultura i tożsamość oraz osoba ludzka, jej prawa i obowiązki. Konferencje odbywały się już m. in. w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu i Wrocławiu.

Organizatorami ostatniej konferencji naukowej z cyklu „Polonia Restituta” byli: Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie.

Pomysłodawcą cyklu „Polonia Restituta” było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski stało się współorganizatorem projektu. Do realizacji zaproszono czołowe ośrodki akademickie Polski, które dydaktycznie, naukowo czy badawczo zajmują się m.in. Katolicką Nauką Społeczną.

Honorowy Patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” objął Prezydent RP Andrzej Duda.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama