Wystąpienie abp. Zimowskiego na sesji WHO

Sprzeciw Stolicy Apostolskiej wobec programów rozwoju, które promują aborcję i antykoncepcję, wyraził 18 maja w Genewie abp Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia stoi na czele watykańskiej delegacji na trwające tam od 17 do 21 maja 63. zgromadzenie ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Chciałbym przypomnieć apel, który skierował Sługa Boży Jan Paweł II do firm farmaceutycznych przy okazji Konferencji nt. Ekonomia i zdrowie, zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Oto jego słowa: „Zwracam się z prośbą do producentów lekarstw, aby nigdy nie stawiali zysku ekonomicznego nad poszanowaniem ludzkich wartości, lecz by byli wrażliwi na potrzeby tych, którzy nie mogą korzystać z ubezpieczeń społecznych, oraz aby wprowadzali w życie konkretne inicjatywy mające na celu pomaganie najbiedniejszym i zepchniętym na margines. Trzeba pracować nad tym, by zostały zredukowane, a jeśli to możliwe usunięte, różnice pomiędzy kontynentami, i wzywać kraje najbardziej rozwinięte, aby pozwoliły słabiej rozwiniętym korzystać z ich doświadczenia, technologii oraz części ich bogactwa ekonomicznego”(Jan Paweł II, Przemówienie do uczestników XIV Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 19 XI 1999, n. 5).

Moja Delegacja wyraża nadzieję, że rezolucja dotycząca globalnej strategii i światowego planu działania w sferze zdrowia publicznego, innowacji i własności intelektualnej (WHA61.21) zostanie spontanicznie przyjęta przez wszystkich zainteresowanych i umożliwi między innymi transfer technologii farmaceutycznych i produkcyjnych do krajów rozwijających się (Por. WHO, Report on Public Health, Innovation and Intellectual Property: Global Strategy and Plan of Action A63/6).

Panie Przewodniczący,

3. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na problem fałszowania produktów medycznych, który jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, a który w ostatnich latach osiągnął zatrważające rozmiary. W tym kontekście „trzeba zauważyć, że w krajach rozwijających się poziom fałszowania lekarstw jest bardzo wysoki, przede wszystkim z powodu niewystarczających zasobów ludzkich i finansowych oraz prawodawstwa, które jest słabe na polu produkcji, dystrybucji i importu produktów medycznych” (Abp. Zygmunt Zimowski, Przemówienie do uczestników 26. Światowego Kongresu Federacji Farmaceutów Katolickich (FIPC) nt. Bezpieczeństwo leku, etyka i sumienie farmaceuty, Poznań 11-14 września 2009). W krajach tych problem dotyczy przede wszystkim leków „ratujących życie”. Ponadto fałszowanie i podrabianie lekarstw dotyka przede wszystkim pacjentów pediatrycznych. Potrzeba zatem wspólnego kodeksu etycznego w sektorze produkcji i dystrybucji prepratów medycznych. Mamy szczerą nadzieję, że kampania promowana przez Światową Organizację Zdrowia, z zapewnieniem niezbędnej kontroli ze strony państw członkowskich, stanie się priorytetowa dla wszystkich rządzących i przyczyni się do zwalczania procederu fałszowania leków.

4. Odnośnie do projektu rezolucji dotyczącej wad wrodzonych (Birth Defects – A63/10) Delegacja Stolicy Apostolskiej stwierdza, że życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia i powinno być chronione nawet wtedy, gdy u dziecka jeszcze w łonie matki wykryto jakieś wady czy objawy choroby. Życie, jako drogocenny dar, musi być zawsze chronione i nigdy nie można działać na jego szkodę czy poddawać selekcji.

5. Kończąc, pragnę wskazać, że wzrasta liczba problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i że brak poważnego potraktowania tej kwestii za naszej strony byłby nieodpowiedzialnością. Ojciec Święty Benedykt XVI w swoim tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju zachęcił do natychmiastowego działania na rzecz ochrony środowiska i podkreślił, że zmiany klimatyczne i degradacja środowiska naturalnego mają wielki wpływ na relizację praw człowieka, takich jak prawo do życia, do wyżywienia i rozwoju (Por. Benedykt XVI, Orędzie na Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2010). Papież dodał również, że „kryzys ekologiczny stwarza historyczną sposobność, żeby wypracować wspólną odpowiedź, która pozwoli tak przekształcić model globalnego rozwoju, by wyrażał on większe poszanowanie świata stworzonego oraz integralnego rozwoju człowieka, opierającego się na wartościach właściwych miłości w prawdzie” (Benedykt XVI, Orędzie na Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2010, n.9). Stąd życzenie Benedykta XVI, aby został „przyjęty model rozwoju, u którego podstaw znajdzie się centralne miejsce istoty ludzkiej, promocja i dostęp do dobra wspólnego, odpowiedzialność, świadomość, że konieczna jest zmiana stylów życia, oraz roztropność – cnota podpowiadająca, co należy uczynić dziś z myślą o tym, co może zdarzyć się jutro” (Benedykt XVI, Orędzie na Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2010, n.9).

Panie Przewodniczący, dziękuję za uwagę. Niech Bóg was wszystkich błogosławi.



Arcybiskup Zygmunt Zimowski

Przewodniczący Delegacji Stolicy Apostolskiej

na 63. Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
17°C Czwartek
noc
12°C Czwartek
rano
21°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
wiecej »