Reklama

Lubelskie: Trwa walka o utrzymanie wałów

Wisła w Lubelskiem płynie w czwartek nadal powyżej stanów alarmowych, ale przybiera już znacznie mniej. Trwa walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych. Kilkadziesiąt gospodarstw jest podtopionych. Część mieszkańców została ewakuowana.

Reklama

W czwartek rano w Annopolu Wisła przekraczała stan alarmowy o 214 cm, w ciągu nocy poziom wody to opadał, to wznosił się o kilka cm. W niżej położonych Puławach rzeka przekracza stan alarmowy o 1,8 metra, a w Dęblinie - o nieco ponad metr. W tych miejscach w czwartek rano rzeka przybrała także o kilka cm.

Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Włodzimierz Stańczyk powiedział PAP, że choć sytuacja na Wiśle nieco się ustabilizowała, to zagrożenie nadal istnieje i trwa walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych.

Jak tłumaczył, zaleganie tak dużej masy wody w strefie między wałami powoduje, że w niektórych miejscach wały przesiąkają. "Miejsca te są natychmiast zabezpieczane. Ludzie walczą z tą wodą, jak dotąd skutecznie" - powiedział Stańczyk.

Dodał, że fala powodziowa na Wiśle jest bardzo długa i może płynąć przez Lubelszczyznę przez kilka dni, co potęguje ryzyko przesiąkania i uszkodzenia wałów.

Najbardziej zagrożone są te miejsca, gdzie na wałach rozpoczęto prace remontowe - m.in. zerwano darń z powierzchni wałów. Chodzi o okolice Janiszowa i Zabełcza koło Annopola oraz wały w gminie Wilków.

Wały w tych miejscach są dodatkowo zabezpieczane. Pracuje tam od kilku dni m.in. kilkuset strażaków. Powierzchnia wałów jest obkładana folią, geowłókniną, grubą warstwą ziemi, workami z piaskiem. Specjalnymi płytami obkładany jest też wał w okolicach Bochotnicy w gminie Kazimierz Dolny.

Wysoki poziom Wisły powoduje tzw. cofki na jej dopływach - rzece Sannie, Chodelce i Wyżnicy. Na skutek cofania się wody w Sannie podtopionych zostało kilkanaście gospodarstw w miejscowościach Zabełcze, Janiszów i Kosin w gminie Annopol. W gminie Annopol z zagrożonych terenów ewakuowano ok. 100 mieszkańców.

Cofająca się woda Wyżnicy natomiast podtopiła kilkanaście gospodarstw w miejscowości Basonia w gminie Józefów nad Wisłą. Woda z rzeki Chodelki cofając się zalała tamtejszą drogę powiatową.

O ewakuację proszą mieszkańców samorządy Puław i Kazimierza Dolnego. Na prośbę burmistrza Kazimierza policjanci informują o tym mieszkańców ulicy Puławskiej w miasteczku oraz w zagrożonych zalaniem miejscowościach Bohotnica i Parchatka. Do ewakuacji nakłaniani są także mieszkańcy położnych najbliżej Wisły trzech ulic w Puławach.

Od wtorku we wszystkich nadwiślańskich gminach Lubelszczyzny - Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Annopol, Kazimierz Dolny, Puławy, Janowiec, Stężyca, Dęblin - obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama