Czy Polacy chcą wykreślenia prawa o obrazie uczuć religijnych?

Po głośnej akcji z przerabianiem wizerunku z jasnogórskiej ikony przeprowadzono sondaż na temat prawnej ochrony uczuć religijnych.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita", w którym zapytano Polaków czy są za zniesieniem art. 196 Kodeksu Karnego, który przewiduje karanie za obrazę uczuć religijnych. Największa grupa - 41 proc. ankietowanych - opowiedziało się za pozostawieniem tego prawa w niezmienionej formie. Nieco mniej niż co trzeci (31 proc.) uważa, że obecne prawo wymaga zmian. Bardzo duże jest grono tych, którzy nie mają zdania w tej kwestii. To aż 27 proc. badanych. 

Obecnych zapisów najmocniej bronią mieszkańcy wsi, kobiety, ale - co może być pewnym zaskoczeniem - ludzie młodzi, do 24 roku życia. W tej ostatniej grupie za utrzymaniem prawnej ochrony uczuć religijnych jest aż 46 proc. ankietowanych.

Zastanawiająca jest bardzo duża grupa niezdecydowanych respondentów. Rzadko zdarzają się sondaże, w których ponad jedna czwarta badanych wybiera odpowiedź "nie wiem/nie mam zdania". Być może wynika to z czasu przeprowadzenia ankiety niedługo po zatrzymaniu autorki grafiki z jasnogórską ikoną w aureoli LGBT. Można przypuszczać, że spora grupa spośród niezdecydowanych respondentów jest zasadniczo za utrzymaniem obecnego prawa, jednak reakcję państwa w tym konkretnym przypadku widzi jako zbyt ostrą. 

 

 

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • 12
  12.05.2019 15:31
  Długo cię nie było, czyżbyś obsługiwał też inne portale. Oj boli, boli. No dobra, rozumiem, zapomniałeś się. Będziesz się starał tego błędu unikać, ale myślę, że wszyscy komentujący już wiedzą ktoś zacz. Może lepiej idz na niemieckie fora i tam im pisz historię, bo oni wierzą, że napadli ich jacyś naziści. Uważasz za niewłaściwe budowanie historiografii w oparciu o tę \ etniczną, religijną \ jednolitość. A uważaj sobie co chcesz. Widzisz, jest tak, że w ostatecznym rozrachunku, ta niejednolitość jest rozgrywana i wykorzystywana od wewnątrz, czy zewnątrz. Tak było, jest i będzie. I jeśli jakieś państwo ma zamiar nadal istnieć i dbać o własne interesy to zawsze będzie podkreślać swoją obecność, udział, wiodącą rolę, a więc i KK. Nie masz mocy sprawczej, więc szkoda twojego ujadania. Wszyscy poważni prowadzą politykę historyczną, USA, Japonia, a Polsce nie wolno, bo co....bo chciałbyś jej zabrać te resztki suwerenności, niedoczekanie twoje
 • Rafaello
  12.05.2019 19:47
  A co na temat profanacji wizerunków mówi Pismo Święte? Bo przecież polskie prawo to jedno, a chrześcijanin powinien kierować się przede wszystkim wolą Boga? Jak chrześcijanie powinni reagować w takich sytuacjach?
 • krokodyl
  13.05.2019 10:54
  Jako chrześcijanin nie obrażam innych religii, dlaczego mnie można obrażać? Jestem za zakazem obrażania i profanacji każdej religii , jest to podstawa wzajemnego ludzkiego szacunku. Jak widzę liberałowie i lewacy kompletnie nie rozumieją co oznacza szacunek dla innych.
 • 12
  13.05.2019 16:18
  No proszę, mój wpis- myślę, że merytoryczny, broniący uczuć religijnych katolików nie został opublikowany.... w katolickim portalu.... katolickim
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  11°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  wiecej »