Jasna Góra została włączona w międzynarodową modlitwę z młodymi i w intencji młodych za sprawą inicjatywy „Od św. Gabriela do św. Jana Pawła II. Światowe Dni Młodzieży w życiu Kościoła i świata”, zorganizowanej przez diecezję Teramo-Atri we Włoszech.
W jej ramach przygotowany został telemost z pięcioma miejscami na czterech kontynentach z rozważaniami tajemnic chwalebnych różańca.
Trwające we Włoszech, pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, II międzynarodowe spotkanie odbywa się w ramach przygotowań do przyszłorocznych obchodów stulecia kanonizacji św. Gabriela, kleryka, który zmarł mając zaledwie 24 lata i jest nieformalnym patronem młodych oraz do stulecia urodzin św. Jana Pawła II. Stanowi ono nawiązanie do zainicjowanych przez Papieża z Polski Światowych Dni Młodzieży. Wybór Jasnej Góry do łączności duchowej był oczywisty, a to ze względu na Karola Wojtyłę, który był „człowiekiem jasnogórskiego zawierzenia” i który wybrał częstochowskie sanktuarium na miejsce modlitwy młodych w 1991 r.
„To dla nas wyróżnienie i zaszczyt” – podkreśla o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry i dodaje: „Kiedy doświadczamy różnego rodzaju ataków na Kościół, tego rodzaju telemost, wspólna modlitwa między krajami, między kontynentami pokazuje, że jesteśmy wspólnotą, że chcemy swoją wiarę zamanifestować, pokazać, ale nie w formie siły, lecz w tym, że jesteśmy zjednoczeni z Bogiem i ze sobą i ta jedność też wiąże się z obecnością Najświętszej Maryi Panny”.
Telemost specjalną modlitwą za młodych o wierność Bogu i chrześcijańskim wartościom połączył: Urugwaj w Ameryce, Kenię w Afryce, Indie w Azji i w Europie Polskę i Słowację.
Na Jasnej Górze do tych błagań dołączyli polscy studenci, którzy odbywają już swą 83-cią pielgrzymkę do tego maryjnego sanktuarium rozważając w tym roku temat powołania.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.