W czwartek w Sejmie rozpoczęło się spotkanie sejmowej komisji spraw zagranicznych z przedstawicielami Komitetu ds. Międzynarodowych rosyjskiej Dumy. Główne tematy to: problemy historyczne, współpraca gospodarcza i kulturalna oraz bezpieczeństwo w Europie.
W kilkugodzinnej debacie wezmą udział m.in. szefowie polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych: Andrzej Halicki i Konstantin Kosaczow.
Podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem debaty Halicki mówił m.in., że jest to pierwsze takie spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów. "Cieszymy się, że odbywa się w Warszawie" - powiedział szef polskiej komisji.
Jak dodał, w skład delegacji rosyjskiej wchodzi praktycznie całe prezydium komisji rosyjskiej Dumy. Odnosząc się do relacji polsko-rosyjskich powiedział, że liczymy, że "ze słów przejdziemy do czynów".
Halicki ocenił, że ważnym akcentem czwartkowej rozmowy będzie "deklaracja i działanie" na rzecz objęcia obwodu kaliningradzkiego małym ruchem granicznym.
Poseł Tomasz Lenz (PO) z komisji spraw zagranicznych przypomniał, że Rosja weszła do grupy przyjaciół Partnerstwa Wschodniego, którą powołano w poniedziałek w Sopocie z inicjatywy szefa MSZ Radosława Sikorskiego.
Lenz wyraził nadzieję, że czwartkowe spotkanie będzie "przełomowe w relacjach, także naszych parlamentów".
Wiceszef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) podkreślał, że podczas rozmów wiele miejsca zostanie poświęcone sprawom gospodarczym. Jak mówił, polsko-rosyjska współpraca w tej kwestii "nie wychodzi poza wymiar wymiany handlowej".
Tyszkiewicz zaznaczył, że parlamentarzyści będą wspólnie zastanawiać się, "czy jest możliwość, by tę współpracę przenieść na wyższy poziom", jak mówił, chodzi o inwestycje wzajemne.
Spotkanie zostało podzielone na pięć sesji. Tytuł pierwszej sesji to: "Stosunki polsko-rosyjskie - rozwiązywanie problemów historycznych w celu promocji wzajemnego zrozumienia i dobrosąsiedzkich relacji". Z polskiej strony głos zabierze w tej części spotkania współprzewodniczący grupy ds. trudnych Adam Rotfeld oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.
Druga sesja debaty będzie poświęcona tematyce gospodarczej - jej tytuł to: "Kwestie ekonomiczne - handel, energetyka. Przezwyciężanie konsekwencji kryzysu ekonomicznego, rozwój bilateralnych stosunków gospodarczych i handlowych".
Kolejna sesja dotyczyć będzie polsko-rosyjskiej pomocy humanitarnej i współpracy kulturalnej.
W czwartej sesji posłowie porozmawiają o kwestii "Polska i Rosja a umacnianie bezpieczeństwa w Europie".
Debata zostanie zakończona sesją o współpracy polsko-rosyjskiej w rozwiązywaniu regionalnych i globalnych problemów międzynarodowych.
Jesienią planowane jest kolejne spotkanie polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych, tym razem w Moskwie.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.