Trwający od 17 maja na Filipinach spis ludności obejmuje po raz pierwszy wszystkie instytucje kościelne. Przeprowadzany co 10 lat Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa w sumie 23 dni.
Rząd chce uzyskać dzięki niemu m.in. wyraźniejszy obraz życia religijnego w kraju. W przeszłości skupiano się na innych instytucjach, teraz czas na szczegóły życia Kościoła katolickiego. W spisie bierze udział prawie 70 tys. ankieterów, którzy odwiedzają wszystkie zamieszkałe miejsca Filipin. Ankieterzy mają dotrzeć do tzw. „nieformalnych osadników”, takich, jak mieszkańcy slumsów, przesiedleńcy, osoby ewakuowane po katastrofach naturalnych, czy nielegalni przybysze z innych krajów. Rachmistrze odwiedzają prowadzone przez Kościół klasztory, wspólnoty kościelne, dzieła miłosierdzia, gdzie spotykają się z mieszkańcami szpitali, zakładów opieki i placówek oświatowych. Filipińska wspólnota katolicka prowadzi prawie dwa i pół tysiąca ośrodków tego typu. Posługuje w nich prawie 30 tys. duchownych i osób konsekrowanych.
Odwiedzani w czasie spisu mają odpowiedzieć na pytania dotyczące wyznawanej wiary i przynależności do wspólnot religijnych. W ankiecie nie brakuje też „nowoczesnych” pytań o częstotliwość korzystania z Internetu, czy o miejsce wyrzucania śmieci. Spis ma stać się podstawą krajowych planów rozwoju. Ma odpowiedzieć na pytania dotyczące zasobów ludzkich i ich dystrybucji geograficznej.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.