Bractwo św. Piusa X wyświęci kolejnych księży

Tradycjonalistyczne Bractwo św. Piusa X zapowiedziało, że 26. czerwca wyświęci na kapłanów trzech diakonów. Jego przełożony bp Bernard Fellay udzieli sakramentu kapłaństwa podczas Mszy św. w seminarium duchownym w Zaitzkofen – informuje strona internetowa Bractwa. Wśród kandydatów są: 62-letni Szwed, 37-letni Czech i 28-letni Tyrolczyk.

Bp Gerhard Ludwig, ordynariusz diecezji Ratyzbony, na terenie której znajduje się Zaitzkofen nazwał święcenia „prowokacją”. „Takie zachowanie utrudni możliwy powrót Bractwa św. Piusa do Kościoła rzymskokatolickiego“ – powiedział hierarcha i wezwał, aby powstrzymali się od święceń kapłańskich do czasu wyjaśnienia ich statusu. „Takie czynności mogą być podjęte tylko po wyraźnej dyrektywie i zezwoleniu papieża” – zaznaczył biskup Regensburga.

Także w zeszłym roku bp Müller w ostrych słowach skrytykował wyświęcenie kilku kapłanów przez Bractwo. Również obecnie podkreślił, że postrzega to jako akt schizmy, przypominając zarazem, że biskupi tej wspólnoty dokonują święceń bez wyraźnego pozwolenia papieża i biskupa miejsca. „Kto nie aprobuje II Soboru Watykańskiego lub jego części, nie może znajdować się w pełnej wspólnocie Kościoła katolickiego” – podkreślił niemiecki hierarcha.

Na Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nałożył ekskomunikę Jan Paweł II w czerwcu 1988 r. po wyświęceniu przez abp. Marcela Lefebvre’a bez zgody papieskiej 4 biskupów. W styczniu 2009 r. Benedykt XVI zdjął tę karę kościelną z czterech konsekrowanych wówczas hierarchów. Pod koniec października tego roku Papieska Komisja „Ecclesia Dei” rozpoczęła rozmowę z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, które mają doprowadzić do ich pełnej jedności z Kościołem. Od tego czasu odbyło się już wiele spotkań, których tematem było wyjaśnianie spornych kwestii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LEFEBRYŚCI

 • Kamil
  01.06.2010 16:22
  Biskup Müller rzeczywiscie moze byc poruszony i moze nieakceptowac nieosadzonycvh w prawie kanonicznym swiecen, i ma racje i prawo , ale gadanie , ze nie moze byc katolikiem ten, kto nie akceptuje ostatniego soboru lub jego czesci jest komiczne. Z calym szcunkiem do ostatniego soboru, ale nie ma w jego nauce ani jednego stwierdzenia, ktore by mowilo, ze ten kto czegos z niego nie przyjmuje, nie moze byc w Kosciele. Nauka tego soboru ma charakter wybitnie pastoralny, jej ranga jest niska, a jako ze nie zyjemy w latach 60. albo 70. , nalezalo by sie moze przyjrzec, czy to jest w ogole jeszcze aktualne, czy nie, a nie paplac , wykluczajac bezprawnie ludzi z Kosciola.
 • radix.blog.onet
  01.06.2010 16:50
  Czy zdaniem tego hierarchy ci, którzy żyli przed SW II nie są katolikami? Cóż to tak rewolucyjnego pojawiło się na tym soborze, że mamy do czynienia z innym Kościołem? I czy Kościół w Niemczech jest w tak doskonałej kondycji, że aktywność księdza biskupa musi być skierowana przeciwko kapłanom?
 • animus60
  02.06.2010 21:16
  Czy mozna ekskomunikowac Bractwo? Zawsze mi się zdawało że tylko osoba fiyczna podlega ekskomunice.
 • animus60
  02.06.2010 21:18
  Czy można ekskomunikowac Bractwo? Zawsze myslałem, że tylko osobę fizyczną.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »