W sobotę spotkanie młodych Lednica 2000

"Kobieta jako dar i tajemnica" to hasło Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000, które w sobotę odbędzie na Polach Lednickich koło Gniezna. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy uczestników.

"Pragniemy zgłębić tajemnicę kobiety, uświadomić sobie doniosłość obecności kobiet pośród nas, poznać lepiej archetyp Ewy, misję Maryi, a w nich każdej kobiety - naszych matek i sióstr, a ostatecznie Kościoła, który również jest kobietą, małżonką Chrystusa" - powiedział organizator spotkań, dominikanin o. Jan Góra.

Organizatorzy spotkania jako wzór kobiety wskazują Matkę Bożą. Ilość i różnorodność aspektów jej miłości zostanie ukazana m.in. poprzez przemarsz delegacji z całej Polski z wizerunkami Matki Bożej. Nie zabraknie też innych przykładów kobiet świętych. Zostaną przywołane postaci Marii Magdaleny; Weroniki, która otarła twarz cierpiącego Chrystusa, oraz królowej Jadwigi.

Stałym punktem spotkania w Lednicy, będzie przesłanie Ojca Świętego. Oprócz tego zaplanowano wideoemisję przesłania do młodych Marianny Popiełuszki, matki ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany w Warszawie dzień po uroczystościach w Lednicy - 6 czerwca.

Na Lednicy odbędzie się też ceremonia "błogosławieństwa rąk kobiecych" i misterium "Kobiety, które poszły za Chrystusem". Podczas ceremoniału kobiety wzniosą ręce w górę, a mężczyźni przyklękną. W ten sposób zostanie uhonorowana rola płci żeńskiej w życiu Kościoła.

Po północy - po wieczornej mszy i akcie zawierzenia Maryi - nastąpi tradycyjne już uroczyste przejście uczestników przez Bramę Tysiąclecia, która kształtem ryby symbolizuje Chrystusa.

Każdy uczestnik spotkania otrzyma książkę Wandy Półtawskiej podkreślającą wartość kobiety - "Eros et iuventus!", w wydaniu tradycyjnym oraz w postaci audiobooka na CD. Prezentem będzie też słoik miodu od karpackich pszczelarzy - jako symbolu słodyczy, którą posiada w sobie każda kobieta.

Podczas tegorocznego spotkania lednickiego nie zabraknie modlitwy w związku z tragicznymi wydarzeniami 10 kwietnia. Zebrani oddadzą hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, obserwując w ciszy, jak 96 spadochroniarzy wyląduje na Polach Lednickich.

Dla upamiętnienia Ojca Świętego Jana Pawła II - wielkiego przyjaciela Lednicy - jego imieniem zostanie nazwana nowa odmiana tulipanów. W trakcie nabożeństwa kwiaty właśnie tej odmiany będą zdobiły podnóże Bramy Ryby.

Lednica 2000 to modlitewne spotkanie młodych, które od 1997 roku na początku czerwca gromadzi ok. 100 tys. osób. Młodzież zbiera się przy Jeziorze Lednickim - miejscu chrztu Polski - aby wspólnie wybrać Chrystusa, jak to uczynił Mieszko I przed tysiącem lat. Modlą się tańcem i śpiewem.

Spotkanie na lednickich polach jest, jak twierdzą jego organizatorzy, największym cyklicznym zgromadzeniem katolickim na świecie - poza wydarzeniami z udziałem papieża.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  25°C Czwartek
  dzień
  wiecej »