Reklama

Sytuacja powodziowa w Polsce

W Małopolsce pracują dwa śmigłowce policyjne, które pomagają m.in. w ewakuacji mieszkańców Muszyny. W akcji uczestniczą również dwa śmigłowce straży granicznej oraz ponad 1500 strażaków. Na terenie województwa podkarpackiego w Tarnobrzegu i gminie Gorzyce ogłoszono ewakuację mieszkańców. Wody Wisłoki i jej dopływów wdzierają się także do Jasła. Stabilizuje się sytuacja na Śląsku, w Wielkopolsce i w Lubuskiem.

Reklama

Województwo śląskie

Z uwagi na malejące opady deszczu oraz stabilizowanie się sytuacji powodziowej, dzisiaj (4 czerwca br.) został odwołany alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, gliwickiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, żywieckiego oraz dla miast: Bielska-Białej, Gliwic i Zabrza. W powiecie bielskim, cieszyńskim i żywieckim powstają osuwiska. W Bielsku-Białej w korycie rzeki Białej podmyciu uległy mury oporowe na odcinku 3 km. Trwa wypompowywanie wody z 15 rozlewisk, które powstały na terenie Śląska. Województwo wielkopolskie Opada woda na Warcie. Piętnastocentymetrowy spadek stanu wody w ciągu doby zanotowano na poznańskim odcinku Warty. Dziś rano (4 czerwca br.) wodowskaz na moście Rocha pokazał 639 cm. Spadki stanów wody notuje się całej długości Warty. W Śremie woda sięga 535 cm, w Obornikach 684 cm, a we Wronkach 630 cm. Wczoraj (3 czerwca br.) zamknięte zostały przepusty i zakończono kontrolowany zrzut wody do polderu Zagórów. W poniedziałek (7 czerwca br.) rozpocznie się zamykanie sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą Warta wpływa na polder Golina.

Województwo lubuskie

Przez województwo przechodzi długa fala kulminacyjna na rzece Warcie. Na terenie Gorzowa Wielkopolskiego umacniano wały przeciwpowodziowe, udrożniono kanały, zabezpieczono obiekty, które znajdują się w strefie zagrożenia. Sytuacja w Skwierzynie jest stabilna, miasto i gmina na skutek trwających wiele dni przygotowań ma duże szanse obronić się przed powodzią. Dużym wsparciem dla mieszkańców miasta była niemiecka służba ratownicza, w skład której weszło 50 osób. Ratownicy wyposażeni w pompy o wysokiej wydajności odpompowali wody gruntowe z kanałów i zbiorników, przez co zapobiegli zalaniu domu pomocy społecznej i okolicznych domów. Mieszkańcy gminy Deszczno, wspierani przez służby ratownicze i wojsko, dzięki wielodniowej pracy zapobiegli uszkodzeniom wałów przeciwpowodziowych. Kolejnym miastem na terenie województwa, które w najbliższym czasie będzie bronić się przed powodzią jest Kostrzyn. Miasto leży pomiędzy Odrą i Wartą. Tam również wykonano wiele pracy, aby straty były jak najmniejsze. Stabilizuje się sytuacja w miejscowościach położonych nad Odrą. Wodowskazy na wszystkich punktach pomiarowych pokazują spadki o ponad metr.

Województwo lubelskie

Przez Lubelszczyznę przechodzi druga fala powodziowa. Przerwany został wał w Popowie w powiecie kraśnickim. Rwąca woda uniemożliwia prowadzenie działań ratowniczych. Wyrwa w wale sięga około 30 m. Z 9 gospodarstw ewakuowano około 20 osób. O konieczności ewakuacji poinformowani zostali także mieszkańcy miejscowości Świeciechów, do której spływa woda z Popowa. Poziom wody na tym obszarze wciąż wzrasta. Druga fala powodziowa stanowi również olbrzymie zagrożenie dla odbudowanego wału w Zastowie Polanowskim. Według danych z 4 czerwca br. z godz. 14:00 stan alarmowy na Wiśle w Annopolu przekroczony jest już o 170 cm. Stany ostrzegawcze przekroczone są w Puławach i Dęblinie. Ponadto stany alarmowe przekroczone są na rzece Bug w miejscowości Strzyżów i Dorohusk oraz na rzece Krznie w Malowej Górze. W gminach nadwiślańskich przerwano akcję wypompowywania wody. Ludność z terenów zagrożonych na bieżąco informowana jest o aktualnej sytuacji. W wyniku powodzi przed dwoma tygodniami tylko w samym Wilkowie ucierpiało ponad 1900 gospodarstw domowych. W części budynków nie zdążono jeszcze wypompować wody, niektórzy zaczynali już porządki na terenie swoich posesji. Większość mieszkańców nie wróciła jeszcze do domów - mieszkają u bliskich lub w kwaterach zapewnionych przez władze gminy. Mieszkańcom stale udzielana jest pomoc medyczna, sanitarna i finansowa.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama