W Małopolsce pracują dwa śmigłowce policyjne, które pomagają m.in. w ewakuacji mieszkańców Muszyny. W akcji uczestniczą również dwa śmigłowce straży granicznej oraz ponad 1500 strażaków. Na terenie województwa podkarpackiego w Tarnobrzegu i gminie Gorzyce ogłoszono ewakuację mieszkańców. Wody Wisłoki i jej dopływów wdzierają się także do Jasła. Stabilizuje się sytuacja na Śląsku, w Wielkopolsce i w Lubuskiem.
Poziom wody w małopolskich rzekach nadal jest wysoki. Stany alarmowe przekroczone są w 25 miejscach stany ostrzegawcze w 15 miejscach. Nadal alarmy powodziowe obowiązują w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, 6 powiatach i 9 gminach, a pogotowia przeciwpowodziowe w 4 powiatach i 12 gminach. Poważne utrudnienia są w 12 miejscach na drogach krajowych. Bardzo wiele utrudnień jest także na drogach wojewódzkich - w 13 miejscach są one nieprzejezdne. Z powodu osuwiska nieprzejezdna jest Zakopianka w miejscowości Krzeczów, objazd przez Mszanę Dolną. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie we wschodniej części województwa, w miejscowościach: Tuchów, Rzepiennik Strzyżewski, Ciężkowice, Muszyna i okolice Gorlic. Wojewoda małopolski zdecydował o przerzuceniu na zalane tereny dodatkowych sił z powiatów chrzanowskiego, wadowickiego i olkuskiego. Meteorolodzy przewidują, że jeszcze dziś (4 czerwca br.) opady mogą wynieść do 20 mm, a podczas burz do 30 mm. Wieczorem i w nocy opady powinny zanikać. Jutro (5 czerwca br.) poziom wody w małopolskich rzekach powinien się obniżyć.
Obradował Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego, który ocenił stację powodziową na Podkarpaciu. W 16 powiatach ogłoszono stan alarmowy, w 6 - pogotowie przeciwpowodziowe. Najtrudniejsza sytuacja jest na północy województwa, gdzie woda przelewa się przez uszkodzony wał przeciwpowodziowy na Wiśle w okolicach Zalesia Gorzyckiego. Woda wlewa się przez wyrwy w wałach w dolinę między dopływami Wisły - Trześniówką i Łęgiem w gminie Gorzyce podtapiając ponownie miejscowości: Trześń, Sokolniki, Orliska, Furmany, Zalesie Gorzyckie. Woda dociera do przedmieść Tarnobrzega zagrażając osiedlu Wielowieś. W Tarnobrzegu i gminie Gorzyce ogłoszono ewakuację mieszkańców, ale odzew na apel o opuszczanie zagrożonych zalaniem terenów jest niewielki. Kulminacyjna fala na Wiśle spodziewana jest w tym rejonie w niedzielę (6 czerwca br.). Rośnie poziom wody na Wisłoku w powiecie mieleckim. Ponownym zlaniem zagrożona jest miejscowość Ziempniów od strony uszkodzonego wału wiślanego po małopolskiej stronie, w okolicach miejscowości Słupiec. Po nocnych opadach dramatycznie wzrósł poziom wód na rzekach na południu województwa: Ropie, Jasiołce i Wisłoce w rejonie Dukli, Jasła i Krosna. W związku ze spływem wody z terenu województwa małopolskiego przepełniony jest zbiornik retencyjny na Ropie w Klimkówce, a woda wystąpiła z brzegów rzeki zalewając miejscowość Skołyszyn w gminie Kołaczyce. Do ewakuacji ludzi uwięzionych w zalanych domach skierowano policyjny helikopter oraz amfibię. Wody Wisłoki i jej dopływów Ropy i Jasiołki wdzierają się do Jasła. Dzisiaj (4 czerwca br.) burmistrz Jasła zarządził ewakuację mieszkańców osiedli: Gądki, Rafineria, Mickiewicza, Koczorowy, Ulaszowice i Krajowice. W powiatach: jasielskim, mieleckim i łańcucki zalaniu uległo kilku ujęć wody. Do wszystkich miejscowości pozbawionych dostępu wody z ujęć komunalnych dostarczana jest woda. W powiecie strzyżowskim niemal 100 budynków jest zagrożonym osuwiskiem. Z najbardziej niebezpiecznych miejsc ewakuowano kilkadziesiąt osób.
Podtopione zostały miejscowości wcześniej dotknięte przez powódź: Ruszcza i Rybitwy. Trwa umacnianie wału przy hucie szkła w Sandomierzu. Wojewoda poprosiła o dodatkowe siły w postaci dwóch amfibii, śmigłowca i 200 żołnierzy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...