Reklama

Sytuacja powodziowa w Polsce

W Małopolsce pracują dwa śmigłowce policyjne, które pomagają m.in. w ewakuacji mieszkańców Muszyny. W akcji uczestniczą również dwa śmigłowce straży granicznej oraz ponad 1500 strażaków. Na terenie województwa podkarpackiego w Tarnobrzegu i gminie Gorzyce ogłoszono ewakuację mieszkańców. Wody Wisłoki i jej dopływów wdzierają się także do Jasła. Stabilizuje się sytuacja na Śląsku, w Wielkopolsce i w Lubuskiem.

Reklama

Województwo mazowieckie

Minister Obrony Narodowej na wniosek wojewody mazowieckiego, skierował stu żołnierzy, trzy śmigłowce oraz cztery amfibie do zabezpieczania wyrwy w Świniarach pod Płockiem. Dziś (4 czerwca br.) od rana kilkuset strażaków z udziałem sił wojskowych układa zaporę na przedwalu. Grobla o wysokości około 2 m i około 4-5 m szerokości powstaje wzdłuż wyrwy ze specjalnych rękawów, worków z piaskiem oraz zrzucanego z helikopterów gruzu. Dodatkowo, od niedzieli (6 czerwca br.) będzie ona wzmacniana piaskiem z dna rzeki. Celem akcji jest zabezpieczenie wyrwy w wale w Świniarach, który Wisła przerwała 23 maja br. Woda zalała wtedy około 6 tys. ha i prawie 20 miejscowości. Ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości, przepływający przez nią nurt rzeki pogłębił jej dno do 11 m. Przy lokalnych podtopieniach w Piasecznie pracowało 50 zastępów strażaków, a na warszawskim Ursynowie 40 zastępów.

Województwo zachodniopomorskie

W powiatach gdzie przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze prowadzony jest stały monitoring wałów przeciwpowodziowych. Na bieżąco umacnianie i naprawiane są miejsca, w których wały przesiąkają. W powiecie gryfińskim podtopieniu uległo 14 budynków mieszkalnych i 48 budynków gospodarczych, a w powiecie myśliborskim 6 budynków mieszkalnych i 6 budynków gospodarczych.

Województwo opolskie

Podczas minionej doby na terenie województwa strażacy PSP przeprowadzili trzydzieści sześć interwencji związanych z aktualną sytuacją powodziową. Działania te polegały głównie na umacnianiu wałów przeciwpowodziowych oraz wypompowywaniu wody z zalanych obiektów i posesji. Strażacy wraz ze sprzętem z Komend Powiatowych w Kluczborku, Prudniku, Brzegu oraz Komendy Miejskiej w Opolu skierowane zostały do działań zabezpieczających na terenie powiatu sandomierskiego (województwo świętokrzyskie). Wczoraj (3 czerwca br.) z dokonywanych na bieżąco pomiarów wodowskazowych wynikało, że na większości rzek i cieków wodnych w województwie opolskim stany wód utrzymywały się na stałym poziomie lub występowała nieznaczna tendencja wzrostowa.

Województwo dolnośląskie

Według prognoz IMGW Dolny Śląsk czeka weekend bez opadów. Kulminacja drugiej fali powodziowej spodziewana jest w Brzegu Opolskim jutro (5 czerwca br.) między godziną 12 a 16. Przewiduje się, że fala będzie około metr niższa niż poprzednia. Ma ona dotrzeć w okolice Oławy również w sobotę 5 czerwca w godzinach wieczornych. We Wrocławiu spodziewana jest w niedzielę (6 czerwca br.) około południa. Prognozuje się, że na wodowskazie w Trestnie osiągnie około 500-520cm (przy ponad 650cm dwa tygodnie temu). Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych podjął decyzję, że jeśli kulminacja fali osiągnie wysokość 610 cm na wodowskazie "Brzeg Most", rozpocznie się napełnianie polderu Lipki - Oława. Uruchomiony może zostać również polder Blizanowice - Trestno. Aby tak się stało woda w Trestnie musi osiągnąć w niedzielę (6 czerwca br.) wysokość 520cm. Trzy pompy wysokiej wydajności w dalszym ciągu usuwają wodę w okolicach Chojnowa, Milicza i Bolesławca. Woda zalega w większości na nieużytkach, a z domostw i budynków gospodarczych została już usunięta. Budowany od kilku dni nowy wał przeciwpowodziowy na Kozanowie ma być gotowy w sobotę (5 czerwca br.). Nadal dokładnie monitorowane są wały i urządzenia hydrotechniczne w całym województwie. Szczególnym monitoringiem zostały objęte wały przeciwpowodziowe między Kotowicami a Siedlcami oraz na Bartoszowicach, gdzie wciąż trwają prace zabezpieczające.

Województwo łódzkie

Na 5 wodowskazowych w województwie łódzkim przekroczone są stany alarmowe, zaś na kolejnych 6 stany ostrzegawcze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla województwa łódzkiego prognozujące w ciągu najbliższej doby (do godz. 13:00 dnia 5 czerwca br.) na Pilicy w Sulejowie przekroczenie stanu alarmowego, zaś na Bzurze w Łowiczu poziom wody wahał się będzie w strefie powyżej stanu alarmowego. Od godz. 16.00 4 czerwca br. zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko zmniejszono do poziomu 180 m3/s, dzięki czemu rezerwa powodziowa na zbiorniku wynosi 20,0% (44,51 mln m3). W związku z podtopieniami decyzjami powiatowych inspektorów sanitarnych wyłączono z eksploatacji 3 wodociągi: publiczny Grabostów (powiat bełchatowski), lokalny Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski), lokalny MOSiR Sieradz (powiat sieradzki). Dzisiaj (4 czerwca br.) na polecenie Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Komendy Głównej PSP wysłano 24 ratowników PSP i 6 łodzi do działań powodziowych w Tarnobrzegu (województwo podkarpackie).

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama