Otwarciem wystawy konkursowej i ogłoszeniem nazwisk laureatów zainaugurowano w sobotę 22. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w stołecznym Wilanowie.
W tym roku na Biennale nadesłano blisko 3,5 tys. plakatów, zgłoszonych przez ponad 1,5 tys. projektantów z 50 krajów. "To jak dotąd rekordowa ilość prac. Niezwykle cieszy nas tak liczne zainteresowanie Biennale" - podkreślił przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie Lech Majewski podczas konferencji prasowej poprzedzającej inaugurację Biennale.
Zwycięskie plakaty wybrane zostały przez jury w składzie: Cao Fang (Chiny), Alejandro Magallanes (Meksyk), Finn Nygaard (Dania), Marian Oslislo (Polska), Gunter Rambow (Niemcy - przewodniczący jury) i Monika Zawadzka (Polska).
Jury przyznało nagrody w kategoriach: plakat ideowy, reklamowy i kulturalny, w których oceniano prace twórców profesjonalnych oraz w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego przeznaczonej dla młodych plakacistów. Ponadto w 22. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu wyłoniono zwycięzców kategorii specjalnej "Chopin na nowo", w ramach której rywalizowali zarówno profesjonaliści, jak i debiutanci.
W kategorii plakatów ideowych złoty medal otrzymał plakat Mai Wolny "Odsłona 7", srebrny medal - plakat Jianpinga He "Globalne ocieplenie", zaś brązowy - plakat Istvana Orosza "Naród". Wyróżnienia honorowe przyznano Marcinowi Mroszczakowi za plakat "Warszawa 4 czerwca '89-'09" oraz Mieczysławowi Wasilewskiemu za plakat "Gdzie jest mój głos?".
W kategorii plakatów promujących kulturę złotym medalem uhonorowano Michela Quareza za plakat "Bobigny-Forney", srebrnym medalem - Melchiora Imbodena za plakat "Portrety grafików. Plakaty Melchiora Imbodena. Chiny", a brązowym - Leszka Żebrowskiego za plakat "Była Żydówka, nie ma Żydówki". Wyróżnienia honorowe otrzymali: Eric Beloussov za plakat "Hałas i wściekłość", Stephan Bundi za plakat "Tartuffe" oraz Kazuhiro Kikuch za plakat "Niewola".
W kategorii plakatów reklamowych złoty medal przyznano Sagmeister Inc. (Stefan Sagmeister, Joe Shouldice, Richard The) za plakat "Buttonfly", srebrny medal otrzymał Takashi Miyake za plakat "Barwiąc to na własny kolor", zaś brązowy - Yoshito Kubota za plakat "Sucha moc. Reklama farby szybkoschnącej".
W kategorii debiuty złotym medalem im. Henryka Tomaszewskiego uhonorowano Lee Boba za plakat "Kocham Chiny". Wyróżnienie honorowe przyznano Takahiro Eto za plakat "Wielki turniej sumo".
W kategorii specjalnej "Chopin na nowo" złoty medal otrzymali Nancy Skolos i Thomas Wedell za plakat "200. Rocznica urodzin Fryderyka Chopina. 2010". Wyróżnienie honorowe przyznano Ryszardowi Kajzerowi za plakat "Chopin".
Nagrodą specjalną - ICOGRADA EXCELLENCE AWARD uhonorowano Kari Piippo za plakat "W hołdzie Shigeo Fukuda".
Nagrodę Honorową im. Józefa Mroszczaka przyznawaną przez rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie otrzymała Anna Chorzępa za plakat "Za komuny było lepiej".
Związek Artystów Scen Polskich przyznał także Lechowi Majewskiemu nagrodę za najlepszy plakat teatralny za pracę pt. "Hiob". Wyróżnienie ZASP otrzymała także dyrekcja Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, która była edytorem nagrodzonego plakatu.
Nagrodę specjalną jury Biennale za najlepszy polski debiut otrzymał Piotr Cićkiewicz.
Wystawę plakatów konkursowych w kategoriach plakat ideowy, reklamowy i kulturalny można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie do 31 sierpnia. Plakaty debiutantów prezentowane są w Salonie Akademii Sztuk Pięknych do 19 czerwca. Natomiast wystawa plakatów z kategorii specjalnej "Chopin na nowo" została zorganizowana w Starej Kordegardzie w Łazienkach Królewskich. Będzie czynna do 12 września.
Pierwsze Biennale w Wilanowie zostało zorganizowane w 1966 roku. Międzynarodowe Biennale Plakatu objęte jest stałym patronatem International Council of Graphic Design Associations (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Grafików Projektantów).
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.