Redaktor Zbigniew Nosowski otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Ceremonia odbyła się podczas uroczystego posiedzenia Senatu US.
"Godność została przyznana redaktorowi Nosowskiemu w uznaniu za wkład w rozwój wolnego dziennikarstwa w Polsce i zasługi dla budowy społeczeństwa obywatelskiego, a także za zasługi dla dialogu polsko-żydowskiego oraz ekumenicznego".
Nowy doktor honoris causa US przyznał, że to wyróżnienie nieoczekiwane i nad miarę. - Po długim wahaniu zdecydowałem się je przyjąć, traktując jako "wyróżnienie dla 60-letniego środowiska z dużym stażem i mam nadzieję, że z dużą przyszłością", dla "Więzi". Dla tego sposobu publicystyki i pisania o Polsce, świecie i Kościele. Dla takiego sposobu podchodzenia do różnych problemów. Dla łączenia otwartości z ortodoksją, szukania otwartej tożsamości - podkreślił Nosowski.
Zbigniew Nosowski jest dziennikarzem, publicystą i działaczem społecznym. To także socjolog i teolog. Studiował m.in. na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów w Bossey pod Genewą. Jest też dyrektorem programowym Laboratorium „Więzi”. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a następnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ma 57 lat.
Tytuł doktora honoris causa Senat Uniwersytetu Szczecińskiego nadaje osobom wybitnym, szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki i kultury. To najwyższe honorowe wyróżnienie akademickie. Zbigniew Nosowski jest trzydziestą trzecią osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Szczeciński.
Czwartkową uroczystość poprzedziła m.in. środowa debata: "Opisywanie Polski. Rozmowa Redaktorów”, gdzie goście rozmawiali m.in. o kondycji mediów, wyzwaniach stojących przed współczesnym dziennikarstwem, perspektywach i zagrożeniach dla wolności słowa we współczesnym świecie, a także o roli, jaką ma do wypełnienia prasa katolicka w Polsce.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.