Sprawcę 10 napadów na bankowi ujęli policjanci w Piekarach Śląskich (Śląskie). 26-letni Sebastian Sz. napadał z plastikową atrapą pistoletu. Skradzione pieniądze przeznaczał na hazard.
Ostatni raz mężczyzna napadł na bank 27 maja w Piekarach Śląskich. Po kilku dniach został zatrzymany przez tamtejszych policjantów. Rysopis sprawcy, a także informacje o jego sposobie działania funkcjonariusze przekazali do sąsiednich jednostek. Jeszcze tego samego dnia bytomscy policjanci w trakcie przesłuchań ustalili, że jest on również sprawcą dwóch napadów w Bytomiu.
Napad na filię tamtejszego banku zorganizował 2 października 2009 r. Wszedł tam po południu w czapce na głowie i kapturze zasłaniającym twarz. Zagroził kasjerce przedmiotem przypominającym pistolet, skradł pieniądze i uciekł. Zatrzymany przyznał, że także w połowie grudnia ubiegłego roku próbował napaść na tę placówkę.
Sebastian Sz. jest też podejrzany o dokonanie trzech napadów na terenie powiatu tarnogórskiego. Pierwszego dokonał w listopadzie ubiegłego roku w Radzionkowie, kolejnych pod koniec listopada 2009 i na początku 2010 roku. Podczas przesłuchań przestępca przyznał się jeszcze do innych napadów w Siemianowicach Śląskich i Katowicach.
Teraz policjanci innych jednostek sprawdzają, czy dokonane na ich terenie podobne przestępstwa nie były dziełem zatrzymanego.
26-latek napadał zarówno na placówki bankowe, jak i siedziby Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. "Wyczekiwał na moment, kiedy w środku nie było ludzi, potem wchodził i grożąc użyciem broni, żądał pieniędzy" - powiedział PAP oficer prasowy tarnogórskiej policji aspirant Rafał Biczysko.
Mężczyzna kradł od kilku do ponad 10 tys. zł, w sumie jego łupem padło ok. 30 tys. zł. Policjantom tłumaczył, że popadł w długi z powodu hazardu - grał na automatach. Wcześniej nie miał konfliktów z prawem, teraz grozi mu 12 lat więzienia.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.