Ukraina: Patriarcha nie chce ul. Mazepy

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl zwrócił się do władz Kijowa z prośbą o zmianę nazwy stołecznej ulicy Iwana Mazepy na ulicę Ławrską - podał w środę wicemer Kijowa Witalij Żurawski. Część radnych zapowiada protesty.

"Płaszczenie się niektórych deputowanych (radnych) przed cudzoziemcami jest poniżeniem godności Ukraińców" - oświadczył w odpowiedzi na informację Żurawskiego radny narodowej Ukraińskiej Partii Ludowej Wołodymyr Szowkoszytnyj.

Przeciwnicy zmiany nazwy ulicy zapowiedzieli, że jeśli kijowska rada miejska przystąpi do rozpatrywania prośby patriarchy Cyryla, w stolicy dojdzie do protestów.

Obecna ulica Iwana Mazepy prowadzi do klasztoru męskiego Ławra Peczerska, uznawanego za święte miejsce prawosławia i duchową kolebkę Rusi. Klasztor jest siedzibą władz ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Mazepa był hetmanem Ukrainy Lewobrzeżnej w 1687 roku, który dążył do oderwania Ukrainy od Rosji. W 1708 roku wywołał przeciwko niej powstanie i zaczął współpracować z walczącymi z Moskwą Szwedami. Po ujawnieniu tego porozumienia wojska cara Piotra I spaliły stolicę Ukrainy Lewobrzeżnej, Baturyn, mordując wszystkich jego mieszkańców.

Za współpracę ze Szwedami rosyjska Cerkiew obłożyła Mazepę klątwą. Obowiązuje ona do dziś.

Ostatni ukraińsko-rosyjski spór o Mazepę wybuchł w 2009 r., przy okazji 300. rocznicy jego śmierci.

MSZ Rosji orzekło wtedy, że dążenia ówczesnych władz Ukrainy do rehabilitacji Mazepy to kolejna próba wciągania ukraińskiego narodu "w sztuczny konflikt z Rosją".

Rosyjscy dyplomaci podkreślali wówczas, że "zabawy z historią, szczególnie z nacjonalistycznym podtekstem, do niczego dobrego nie prowadziły". "Dążąc do napisania na nowo rosyjsko-ukraińskiej historii, władze Ukrainy nie łączą ukraińskiego społeczeństwa, lecz je dzielą" - głosiło wydane wtedy oświadczenie MSZ w Moskwie.

Kościół prawosławny na Ukrainie jest podzielony ze względów historycznych. Największy jest Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, w którego posiadaniu znajdują się najsłynniejsze klasztory - Ławra Peczerska i Poczajowska. Zwierzchności Moskwy nie uznają zaś Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Oba jednak nie są uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
24°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »