Reklama

Wystawa-pożegnanie

Blisko 50 zdjęć osób związanych z historią i działalnością Muzeum Powstania Warszawskiego, które zginęły w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, znalazło się na wystawie "Lista nieobecności". Ekspozycja jest czynna od czwartku w Fotoplastikonie Warszawskim.

Reklama

"Tytuł wystawy nawiązuje do tego, co musieliśmy zrobić w Muzeum po tragedii smoleńskiej - z naszych baz danych musieliśmy usunąć kilkadziesiąt nazwisk osób, które zginęły, a odwiedzały Muzeum regularnie i były z nami związane. Ta ekspozycja jest rodzajem pożegnania. Chcieliśmy te osoby zatrzymać choćby w kadrze, by jak najdłużej pamiętać i oddać im hołd. Ich fotografie postanowiliśmy pokazać jako zdjęcia trójwymiarowe, przez co dające maksymalne złudzenie realności" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest dzierżawcą Fotoplastikonu.

Fotografie zaprezentowane na wystawie "Lista nieobecności. Pamięci wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem" powstały podczas imprez odbywających się w Muzeum Powstania Warszawskiego lub przez placówkę organizowanych, głównie związanych z rocznicami wybuchu Powstania Warszawskiego lub prezentacją publikacji i wystaw. Autorami zdjęć są: prezydencki fotograf Maciej Chojnowski i Julia Sielicka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na zdjęciach znaleźli się prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń w Kancelarii Prezydenta Barbara Mamińska, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, aktor Janusz Zakrzeński, wiceminister kultury Tomasz Merta, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Wypych oraz przewodniczący kapituły Orderu Orła Białego gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki.

Fotografie przybliżają także sylwetki kapelana prezydenta ks. Romana Indrzejczyka, prezesa NBP Sławomira Skrzypka, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusza Krupskiego, przewodniczącego Światowego Związku Żołnierzy AK Czesława Cywińskiego, prezesa IPN Janusza Kurtyki, posła PiS Krzysztofa Putry, szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka oraz biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego.

"Byłem fotografem prezydenckim przez kilka lat i dziś patrząc na te zdjęcia wciąż czuję się związany z osobami na nich przedstawionymi i wspominam wiele wspólnie przeżytych chwil, zarówno tych radosnych, jak i smutnych, związanych z katastrofą. Mam nadzieję, że te zdjęcia będą rodzajem hołdu i wspomnienia o nich" - mówił obecny na konferencji prezydencki fotograf Maciej Chojnowski.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 23 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama