Kapliczka z ikoną błogosławionego znajduje się w nowym basenie rybackim. Pobłogosławił ją o. Jan Maciejowski, wikariusz generalny franciszkanów konwentualnych.
Relikwie bł. Jana z Łobdowa znajdują się we franciszkańskim kościele w Darłówku już od kilku lat. Teraz patron żeglarzy, flisaków, ludzi morza i rozbitków dotarł jeszcze bliżej swoich podopiecznych.
- Chcemy podkreślać morskość naszych terenów, naszego miasta. Nie chodzi tylko o rybaków, bo przecież także ci, którzy oferują kwatery czy prowadzą gastronomię, w rzeczywistości żyją z morza. Naszą rolą jako parafii jest też pokazywanie charakteru morskiego naszego miasta i modlitwa za ludzi morza - wyjaśnia motywy budowy kapliczki Tomasz Bobin, były dowódca jednostki Marynarki Wojennej w Darłowie oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.
- Chodzi o to, żeby w porcie było miejsce, przy którym żeglarze mogliby się chwilę pomodlić - podkreśla o. Sebastian Fierek, franciszkanin, proboszcz parafii w Darłówku. - Zamiast stawać przed masztem, teraz już można przed kapliczką - dodaje T. Bobin.
W kapliczce, oprócz ikony z wizerunkiem błogosławionego, widoczne są także elementy związane z morzem. Istnieje bowiem możliwość pozostawienia w niej drobnych pamiątek przez żeglarzy cumujących w darłowskim porcie.
Błogosławiony Jan z Łobdowa był franciszkaninem żyjącym w XIII wieku. Zasłynął jako doktor teologii, kaznodzieja, mistyk. Umarł w opinii świętości. Po jego śmierci pojawiały się świadectwa nadzwyczajnych zdarzeń z jego udziałem. Miał ukazywać się flisakom z pochodnią, wskazując im bezpieczne przeprawy na Wiśle. Do jego grobu w podziemiach franciszkańskiego kościoła pw. św. Jakuba i św. Mikołaja w Chełmnie przybywali licznie pielgrzymi, nawet protestanccy (w 1610 r. protestanccy żeglarze pojawili się w Chełmnie, twierdząc, że ukazał się im Jan Łobdowczyk i polecił odbyć pielgrzymkę do swojego grobu).
Kazimierz Majchrzak O. Jan Maciejowski błogosławi kapliczkę.Uroczystość odsłonięcia kapliczki w darłowskim porcie odbyła się 30 czerwca. Pobłogosławił ją o. Maciejowski, wikariusz generalny franciszkanów konwentualnych. W programie uroczystości znalazły się także: Msza św., peregrynacja relikwii błogosławionego po darłowskim porcie na pokładzie statku "Eryk I" oraz parada jednostek pływających na morzu z modlitwą i złożeniem wieńca na wodzie w hołdzie zmarłym ludziom morza.
Kazimierz Majchrzak Złożenie wieńca i modlitwa za tych, którzy nigdy nie powrócili z morza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.