W dniach 10-13 czerwca odbyło się w Rzymie 38. Spotkanie Sekretarzy Generalnych Konferencji Biskupich Europy. Tematem obrad były „wyzwania dla współpracy kościelnej”: stosunki wewnątrzkościelne, relacje z państwami i z opinią publiczną.
Sekretarze episkopatów uczestniczyli 10 i 11 czerwca w uroczystościach zakończenia Roku Kapłańskiego. Razem z licznymi księżmi z całego świata chcieli w ten sposób potwierdzić swą „komunię z Piotrem i jego posługą” – podkreśla opublikowany 14 czerwca komunikat Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), organizatora spotkania.
Przewodniczący Konferencji Biskupiej Włoch kard. Angelo Bagnasco i wiceprzewodniczący CCEE kard. Josip Bozanić z Chorwacji zaznaczyli, że pierwszym zadaniem Kościoła katolickiego w Europie jest „obrona” człowieka, ze względu na jego odniesienie do Chrystusa. Wskazali, że czasem trzeba mieć tu „odwagę pójścia pod prąd”.
Podsekretarz ds. relacji z państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu ks. prałat Ettore Balestrero wskazał na znaczenie komunii i współpracy między konferencjami episkopatu i dykasteriami Stolicy Apostolskiej na rzecz „większej skuteczności działań duszpasterskich Kościoła”. W odpowiedzi na wezwanie Chrystusa Kościół katolicki oddaje się służbie całemu rodzajowi ludzkiemu. Dlatego czuje się w obowiązku nieść zbawcze orędzie Jezusa Chrystusa do wszystkich środowisk i ujmować człowieka w całej jego integralności – wyjaśnia komunikat CCEE.
Bolesną kwestię nadużyć wobec niepełnoletnich ze strony niektórych kapłanów i zakonników przedstawili: sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, abp Luís Ladaria i jej pracownik, ks. prałat Robert Deeley. Przypomnieli oni, jakie środki powinni podjąć biskupi, gdy posiądą wiedzę o przypadkach nadużyć seksualnych. W dyskusji na ten temat sekretarze episkopatów Europy podkreślali potrzebę uznania dramatycznego charakteru takich czynów i poważnego do nich podejścia. Ich zdaniem, konieczne są rozmowy między konferencjami episkopatu, aby ulepszyć działania Kościoła w tej dziedzinie. Dyskusja ukazała „wolę podejmowania zdecydowanych środków” w tej sprawie i to, że konferencje episkopatów przyjmują za swoją linię postępowania papieża Benedykta XVI. Sekretarze generalni wyrazili też podziw dla „środków podjętych przez niektóre konferencje episkopatu, aby stawić czoło temu problemowi, zapobiegać nowym przypadkom nadużyć i towarzyszyć ofiarom tych jednogłośnie potępianych dramatów i ich rodzinom”.
O relacjach Kościoła z mediami i opinią publiczną mówili: dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi i rzecznik Konferencji Biskupiej Włoch ks. Domenico Pompili. Mówiąc o komunikacji w nowym kontekście kulturowym świata, charakteryzującym się szybkością i szukaniem sensacji, ks. Lombardi wskazał na znaczenie uświadomienia sobie przez konferencje episkopatu „globalizacji informacji”. Polega on na tym, że to, co dzieje się na poziomie lokalnym ma natychmiastowe reperkusje na poziomie międzynarodowym – i odwrotnie.
Z kolei według ks. Pompili’ego trzeba unikać przekazywania stereotypowego obrazu Kościoła, gdyż prowadzi to do „prawdziwego «redukcjonizmu» chrześcijaństwa w kontekście społecznym zdominowanym przez «politeizm» wartości, w którym chrześcijaństwo jest uznawane i pojmowane jako jeden z wielu uczestników codziennej bitwy o potwierdzenie pewnych wartości”. – Trzeba się zdobyć na odwagę odrzucenia tej z góry założonej i stereotypowej roli, stawiając raczej na piękno i siłę świadectwa, również poprzez nowe środki przekazu – głosi komunikat CCEE.
11 czerwca sekretarze generalni odprawili Mszę św. W intencji zamordowanego w Turcji bp. Luigi’ego Padovese. Na jego pogrzeb 14 czerwca w Mediolanie udała się delegacja CCEE pod przewodnictwem sekretarza generalnego, ks. Duarte da Cunha.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.