Letnie wydarzenia dla młodzieży organizowane są przez Kościół nie tylko w Polsce. W tych dniach (23-31 lipca) odbywa się na Litwie i Łotwie europejskie spotkanie MAGIS 2019. Impreza wpisuje się w obchody 450-lecia obecności jezuitów na Litwie.
MAGIS to z jednej strony młodzieżowy ruch formacyjny oparty o duchowość ignacjańską, a z drugiej właśnie letnie spotkania międzynarodowe dla osób w wieku od 18 do 35 lat. Pierwszy etap europejskiego MAGIS-u to tzw. eksperymenty, czyli kilkudniowe doświadczenia nawiązujące do jezuickich elementów formacyjnych w okresie nowicjatu.
Młodzież w kilkunastoosobowych grupach pielgrzymuje, zapoznaje się z różnymi aspektami chrześcijańskiej duchowości, pomaga potrzebującym bądź rozwija swoją wrażliwość artystyczną i społeczną. Na Łotwę trafiły dwie grupy MAGIS-owców: jedna wędruje do sanktuarium w Agłonie; druga pomaga w ryskim ośrodku socjalnym prowadzonym przez siostry Misjonarki Miłości. Pozostałe grupy działają na Litwie.
Druga część spotkania odbędzie się w Kownie dla wszystkich razem. Tam młodzi będą dzielić się swoimi doświadczeniami z eksperymentów oraz wezmą udział w „wieczorze pojednania” i uroczystości św. Ignacego Loyoli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.