Po ponad 140 latach Warszawiacy będą po raz drugi żegnać wyjeżdżającego z kraju Chopina.
Wszystko odbędzie się tak, jak opisywał to „Kurier Warszawski” - z jedną małą różnicą: zamiast 3 listopada artysta wyjedzie 3 lipca.
W 1830 roku Chopina żegnali: profesor Józef Elsner, jego przyjaciele i uczniowie Szkoły Muzyki. Było to nie wątpliwie ważne dla Chopina zdarzenie, gdyż pamiątkowy kubek/pucharek z ziemią polską jaki otrzymał na Woli, zachował do ostatnich chwil swojego życia. Nikt wtedy nie przypuszczał, że właśnie na Woli pożegna Warszawę na zawsze.
W związku z tym 3 lipca 2010 od godz. 16.00 fundacja ART zaprasza do Parku Sowińskiego na spotkanie z twórczością Fryderykiem Chopinem. Wstęp wolny.
W programie m.in. wycieczka „Śladami Chopina” - edukacyjna zabawa dla dzieci i rodziców, konkursy oraz oczywiście muzyka.
Widowisko - happening muzyczno-literacki „Czekamy na Chopina” to plenerowa rekonstrukcja salonu rodziny Chopinów. Jedna ze ścian salonu jest inspirowana szkicem pt. „Salon Chopinów” Antoniego Kolberga. Aby pokazać fragmenty warszawskiej biografii wielkiego kompozytora, organizatorzy wybrali kilka wydarzeń ważnych dla jego życia i twórczości.
Spektakl kończy się pożegnaniem Chopina i recitalami w wykonaniu pianistów: Tomasza Pawłowskiego oraz Mariusza Kłubczuka.
Projekt sfinansowano ze środków m. st. Warszawy Dzielnicy Wola, patronat RDC, organizator Fundacja ART.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.