Pigmejska wioska w sercu Krakowa

Pigmejska wioska złożona z pięciu chat stanie w niedzielę na Rynku Głównym w Krakowie. Będzie można tam m.in. skosztować tradycyjnych afrykańskich potraw: manioku i miodu. Celem organizowanej przez ojców kapucynów akcji "S.O.S. dla Afryki" jest zbiórka pieniędzy na budowę dwóch szkół w Czadzie.

Impreza na krakowskim Rynku rozpocznie się o godz. 14.00. Dwie z pięciu chat Pigmejów będą budowane na oczach widzów, dokładnie tak, jak robi się to w Afryce. Za budulec posłużą liście bananowca i palm z krakowskiego Ogrodu Botanicznego.

Dorośli, którzy będą chcieli zajrzeć do wnętrza pigmejskiego domu, będą musieli się nieco pogimnastykować, bo chaty te mają ok. 1,2 m wysokości.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tańca afrykańskiego, przymierzyć pigmejską spódniczkę i zrobić sobie w niej zdjęcie, a także przystąpić do licytacji oryginalnych afrykańskich masek, rzeźb i obrazów.

Podczas imprezy pokazywana będzie relacja z wyprawy podążającej śladami Kazimierza Nowaka, który w l. 1931-36 samotnie objechał Arykę rowerem. "Chcemy też na żywo połączyć się z Afryką - z Czadem i z Zambią, żeby porozmawiać z uczestnikami sztafety rowerowej oraz z jednym z misjonarzy" - powiedział PAP dyrektor Sekretariatu Misyjnego Braci Mniejszych Kapucynów o. Benedykt Pączka.

Gwiazdami imprezy będą: Maleo Reggae Rockers i Trzecia Godzina Dnia.

Pieniądze zebrane w Krakowie zostaną przeznaczone na budowę dwóch szkół w Czadzie. W ten sposób misjonarze - Kapucyni chcą uczcić 25 lat swojej pracy w Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnie w Afryce przebywa 10 misjonarzy z Krakowskiej Prowincji Kapucynów.

"Parafia, w której chcemy wybudować szkoły, jest bardzo rozległa. Obejmuje ponad 50 wiosek, z których niektóre położone są nawet o 100 km od centrum misji w Gore" - mówił o. Benedykt Pączka.

Tylko niewielka część dzieci ma możliwość nauki. Szkoły są płatne i brakuje w nich miejsc. Ich stan techniczny i wyposażenie są - jak mówią misjonarze - bardzo skromne, w wielu miejscowościach nie ma nawet budynku, w którym mogłyby się odbywać zajęcia.

Jeżeli uda się zebrać 20 tys. euro, szkoły zostaną wybudowane w Czadzie w ciągu roku. Będą to parterowe pawilony, dla czterech klas. W każdej ze szkół będzie się uczyć ok. 100-150 dzieci.

W niedzielę w 13 krakowskich parafiach misjonarze będą głosić kazania i kwestować przed kościołami. Darczyńcy mogą też skorzystać z internetowej strony www.czadowatablica.pl. Ci, którzy pomogą, dostaną zdjęcie szkolnej tablicy w Czadzie, na której zostanie wypisane ich imię i nazwisko.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »