Wprowadzenie podatku od transakcji finansowych proponują komisje „Iustitia et Pax” episkopatów Europy. Ich zdaniem ograniczy on spekulacje na giełdach, które doprowadziły do kryzysu.
Dokument podpisały komisje Konferencji Biskupich „Iustitia et Pax” z Francji, Albanii, Niemiec, Austrii, Belgii, Szkocji, Hiszpanii, Irlandii, Malty, Portugalii, Szwecji i Szwajcarii, a także Komitet Wykonawczy Konferencji Europejskich Komisji „Iustitia et Pax”.
Sygnatariusze komunikatu komisji uważają, że kryzys finansowy z lat 2008-2009 i jego skutki stanowią wyzwanie dla przyszłego rozwoju gospodarki i społeczeństw. Sposób, w jaki stawimy czoło temu wyzwaniu ujawni wartości, na jakich budujemy życie społeczeństw.
Komisje „Iustitia et Pax” informują, że liczba osób żyjących w „skrajnym ubóstwie, czyli za mniej niż 1,25 dolara dziennie” wzrosła na świecie do 1,3 mld. Do 2,7 mld zwiększyła się liczba pracowników, którzy zarabiają dziennie mniej niż 2 dolary. Oznacza to, że coraz trudniej jest osiągnąć pierwszy z Milenijnych Celów Rozwoju, który przewidywał zmniejszenie o połowę proporcji ludzi ubogich do 2015 r. Pociąga to za sobą dramatyczne konsekwencje dla realizacji innych celów w dziedzinie edukacji i opieki zdrowotnej.
Komunikat wskazuje, że udział odpowiedzialnych za kryzys w ponoszeniu jego ciężarów jest „kwestią międzynarodowej sprawiedliwości”. Tymczasem jak dotychczas w Europie wysoką cenę za kryzys płacą obywatele. Wpływy z podatków zostały wykorzystane do ratowania banków i finansowania programów wspierania gospodarki.
Powołując się na opinię Światowej Organizacji Handlu, europejskie komisje podkreślają, że „konieczne jest uregulowanie rynków finansowych, aby zachęcić do tworzenia miejsc pracy”. Dotyczy to zarówno państw silnych gospodarczo, jak i tych, w których „tworzenie miejsc pracy jest warunkiem wstępnym do zmniejszenia ubóstwa”. Zarządzanie finansami powinno bowiem służyć gospodarce, a nie odwrotnie – zaznaczają autorzy dokumentu.
W tym kontekście popierają propozycję wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Argumentują, że przyczyniłoby się to do „powstrzymania gier spekulacyjnych na rynkach finansowych”. Zapewniłoby także fundusze przeznaczone do „odzyskania równowagi finansowej przez budżety państwa, jak również dało nowy i cenny impuls światowej walce z ubóstwem”.
Jednocześnie komisje „Iustitia et Pax” zauważają, że choć propozycja ta cieszy się poparciem opinii publicznej, to z rezerwą odnoszą się do niej władze krajów odgrywających pierwszoplanową rolę polityczną i gospodarczą, także w łonie Unii Europejskiej i strefy euro. Dlatego ponawiają swą prośbę, wyrażoną już w styczniu br., o jak najszybsze wprowadzenie podatku od transakcji finansowych na forum międzynarodowym. Wzywają rządy swoich krajów do podjęcia w tym celu wspólnej inicjatywy w ramach strefy euro i do wniesienia tej sprawy pod obrady szczytu G20. – Jesteśmy przekonani, że Unia Europejska powinna być forpocztą innowacyjności w zarządzaniu tym poważnym kryzysem – napisali autorzy dokumentu.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.