O otwartości Kościoła na wymiar misyjny i ekumeniczny zapewnił Benedykt XVI podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież nawiązując do obchodzonej dzisiaj uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła zachęcił Polaków do "odnawiania i umacniania więzi z Następcą Piotra".
Publikujemy tekst papieskiego przemówienia.
Drodzy Bracia i Siostry.
Kościół Rzymu celebruje dziś swe święte korzenie, obchodząc uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, których relikwie przechowywane są w dwóch poświęconych im bazylikach, stanowiących ozdobę całego Miasta drogiego swoim mieszkańcom oraz pielgrzymom. Uroczystość rozpoczęła się wczoraj wieczorem, modlitwą pierwszych nieszporów w bazylice przy Via Ostiense. Dzisiejsza liturgia przypomina po raz kolejny złożone przez Piotra Jezusowi wyznanie wiary: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16,16). Nie jest to deklaracja będąca owocem rozumowania, ale objawieniem Ojca wobec pokornego rybaka z Galilei, jak to potwierdza sam Jezus mówiąc: „nie objawiły ci tego ciało i krew” (Mt 16,17). Szymon Piotr jest tak blisko Pana, aby mógł sam stać się opoką wiary i miłości, na której Jezus zbudował swój Kościół i „uczynił go - jak zauważa św. Jan Chryzostom - silniejszym niż samo niebo” (Hom. in Matthaeum 54, 2: PG 58,535). Rzeczywiście, Pan Jezus mówi: „cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”(Mt 16,19).
Święty Paweł, którego dwa tysiące lat urodzin niedawno obchodziliśmy – dzięki Bożej Łasce upowszechnił Ewangelię, siejąc Słowo prawdy i zbawienia pośród narodów pogańskich. Dwaj Patronowie Rzymu, pomimo, że otrzymali od Boga do wypełnienia różne charyzmaty i misje, obydwaj są fundamentem Kościoła, świętego, katolickiego i apostolskiego, «rzeczywistości ciągle otwartej na rozwój misyjny i ekumeniczny, ponieważ jest posłany do świata, aby głosić misterium komunii, które go konstytuuje (Kongregacja Nauki Wiary, Communionis notio, 28 maja 1992, n. 4: AAS 85 [1993], 840).
Dlatego też podczas dzisiejszej porannej Mszy Świętej w bazylice watykańskiej przekazałem trzydziestu ośmiu arcybiskupom metropolitom paliusze, symbolizujące zarówno komunię z Biskupem Rzymu, jak też i misję prowadzenia z miłością jedynej owczarni Chrystusa. Przy tej uroczystej okazji pragnę też serdecznie podziękować delegacji Patriarchatu Ekumenicznego, za świadectwo duchowej więzi między Kościołem Rzymu a Kościołem Konstantynopola.
Niech przykład Apostołów Piotra i Pawła oświeca umysły i rozpala w sercach wierzących święte pragnienie wypełniania woli Bożej, aby Kościół pielgrzymujący na ziemi był coraz bardziej wierny swemu Panu. Zwróćmy się z ufnością do Dziewicy Maryi, Królowej Apostołów, która z nieba prowadzi i wspiera drogę ludu chrześcijańskiego.
Zwracając się do Polaków papież powiedział:
Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła jest dla chrześcijan wyjątkową okazją do odnawiania i umacniania więzi z Kościołem, który jest w Rzymie i z jego Biskupem. Szczególnym znakiem tej jedności jest paliusz, który dzisiaj
przekazałem metropolitom z różnych części świata, w tym także Prymasowi Polski. Jemu i wam wszystkim niech Bóg błogosławi!
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.