Sąd oddalił pozew poznańskiej archidiecezji przeciwko Gazecie Wyborczej, która ponad rok temu w artykule „Jaka była cena VIII LO?” na poznańskich stronach napisała, że kuria żąda od miasta 1,8 mln zł rocznie za dzierżawę budynku przy ul. Głogowskiej.
W komunikatach odczytywanych w kościołach kuria twierdziła, że takich propozycji nie składała. Tymczasem w komentarzu do tekstu redaktor naczelny poznańskiej Gazety Włodzimierz Bogaczyk stwierdził, że te komunikaty są „niesprawiedliwe i pełne fałszywych wiadomości”. Prawnicy kurii uznali, iż te słowa naruszają wiarygodność i dobre imię archidiecezji oraz podważają fundamenty Kościoła. Archidiecezja zażądała od Gazety przeprosin i wpłaty 20 tys. zł na Caritas. – Jest normalne, że właściciel nieruchomości chce z niej korzystać, uzyskiwać profity, także kuria ma obowiązek dbać o swoje interesy, co wynika z prawa kanonicznego. Tylko dlaczego robiła to w ukryciu? – pytał wczoraj sędzia Janusz Jezierski.
Podkreślał, że pozwany "działał w uzasadnionym interesie społecznym, korzystając z konstytucyjnej gwarancji wolności prasy" i oddalił pozew w całości. Reprezentujący kurię radca prawny Mikołaj Drozdowicz zapowiedział wczoraj apelację.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.