Kraków: Konferencja Wspólnoty Demokracji

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton, b. sekretarz stanu Madeleine Albright, przewodniczący PE Jerzy Buzek a także ponad 70 delegacji zagranicznych weźmie udział w zaczynającej się w piątek w Krakowie konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji.

Uczestnikami spotkania, które potrwa do niedzieli, będą także m.in. minister SZ Szwecji Carl Bildt, b. prezydent Sri Lanki Chandria Bandaranaike Kumaratunga, byli polscy premierzy: Tadeusz Mazowiecki i Jan Krzysztof Bielecki, b. prezydent Lech Wałęsa.

Gospodarzem konferencji jest szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Na jego zaproszenie do Krakowa przyjadą ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych wielu państw europejskich oraz m.in. Afganistanu, Kanady, Chile, Kolumbii, Indonezji, Kenii, Korei, Maroka, Nowej Zelandii, Autonomii Palestyńskiej, Paragwaju, Tajlandii i Ugandy.

Będą też przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzi dyplomaci i działacze demokratyczni z całego świata. Media donosiły, że będzie wśród nich też senator John McCain były konkurent w wyborach prezydenckich Baracka Obamy. Organizatorzy spodziewają się w sumie przedstawicieli 108 państw.

Kraków został wybrany na gospodarza spotkania, bo - jak tłumaczyli organizatorzy - to jedno z najpiękniejszych miejsc, które możemy pokazać w Polsce, wizytówka naszego kraju.

Wspólnota Demokracji jest międzyrządową organizacją skupiającą ponad 100 państw, której celem jest promocja demokracji i umocnienie instytucji demokratycznych na całym świecie. Wspólnota została zainicjowana w 2000 roku przez ówczesnego ministra SZ prof. Bronisława Geremka oraz Madeleine Albright. Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji od 2009 roku ma swoją siedzibę w Warszawie.

Konferencji Wspólnoty Demokracji będzie towarzyszyć wizyta w Krakowie sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Według nieoficjalnych informacji przyleci ona do Polski w sobotę rano. Przed południem ma uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej, składając wieniec pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu. Przewidziana jest także jej wizyta w muzeum w budynku dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera na krakowskim Zabłociu.

Podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa Clinton i Sikorski będą asystować ceremonii podpisania aneksu do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej. Szef polskiego MSZ przyjmie też zaproszenie od USA do globalnej inicjatywy na rzecz gazu łupkowego. Po południu sekretarz stanu weźmie udział w konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji.

W opinii Radosława Sikorskiego krakowska konferencja jest największym wydarzeniem międzynarodowym w Polsce w tym roku. Konferencja będzie się odbywać w nowoczesnym, oddanym do użytku w 2008 roku gmachu Opery Krakowskiej, a jej najważniejsza część - w reprezentacyjnym XIX-wiecznym budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego. Eklektyczny zabytek nawiązuje do architektury opery wiedeńskiej.

Sikorski ocenił, że to ważne spotkanie międzynarodowe, gdyż przypomina, że "Polska jest krajem, który kocha wolność i umie się nią dzielić, że mamy i ludzi, którzy wprowadzali w Polsce demokrację, i wolny rynek". "Jesteśmy dobrym przykładem dla innych" - zaznaczył Sikorski.

Na konferencję - wbrew doniesieniom medialnym - nie przyjedzie premier Donald Tusk. Najprawdopodobniej nie pojawi się też kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski.

W trakcie spotkania odnowiona zostanie Deklaracja Warszawska, a także przyjęta mapa drogowa działań społeczności międzynarodowej w zakresie wspierania demokracji. Mapa ta pozwoli na zdefiniowanie zadań Wspólnoty Demokracji na najbliższe lata. Wręczona także zostanie Nagroda im. Bronisława Geremka dla działaczy na rzecz demokracji.

Uczestnicy podejmą dyskusję na temat głównych problemów, przed którymi stoi obecnie demokracja. W ramach konferencji prowadzone będą panele dyskusyjne poświęcone roli kobiet w budowie demokracji, zagrożeń dla demokracji w kontekście światowego kryzysu finansowego, roli demokratycznych aktywistów we współczesnym świecie oraz znaczeniu współczesnych technologii dla rozwoju demokracji.

Odbędzie się również panel ministerialny na temat kondycji demokracji na świecie, prowadzony przez Radosława Sikorskiego.

Parlamentarzyści z całego świata będą dyskutować na temat ich udziału w tworzeniu planu działania na rzecz demokracji. Odbędzie się również Sesja Młodych, podczas której młodzi dyplomaci omówią zagrożenia i wyzwania dla demokracji.

Konferencja będzie też okazją do wielu spotkań między goszczącymi w Krakowie uczestnikami spotkania. Jak zapowiedział Sikorski, na pewno dojdzie do jego rozmowy z H.Clinton oraz ministrem spraw zagranicznych Indonezji.

W niedzielę część ministrów i członków delegacji wraz z szefem polskiego MSZ odwiedzi b. niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.

Kraków przygotował dla uczestników konferencji specjalny program kulturalny. 3 lipca na Wawelu odbędzie się koncert pod hasłem "Muzyka jednoczy". W programie znajdą się utwory Gioacchino Rossiniego oraz Fryderyka Chopina.

W związku z konferencją mieszkańcy miasta i turyści mogą się spodziewać sporych utrudnień komunikacyjnych. Utrudnienia w ruchu samochodowym i pieszym, zakazy postojów i zamknięte ulice będą w okolicach obiektów, w których uczestnicy spotkania zostaną zakwaterowani oraz będą obradować. Pierwsze ograniczenia pojawią się w już w czwartek, 1 lipca a ostatnie potrwają do niedzieli 4 lipca.

Czasowe utrudnienia w ruchu mogą się pojawić na trasie dojazdowej do centrum miasta z lotniska w Balicach, ale - jak zapewnia policja - nie jest przewidywane całkowite zamykanie tego ciągu drogowego, ale w związku z przejazdami kolumn gości na jakiś czas ruch może być wstrzymany.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
wiecej »