Abp Skworc do kapłanów: Jesteście potrzebni jak "Boży tlen"

Wspólną modlitwą brewiarzową oraz konferencją nt. Eucharystii wygłoszoną przez bp. Stefana Cichego rozpoczął się Dzień Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa w archidiecezji katowickiej. Przewodniczył mu abp Wiktor Skworc, który zwracając się do kapłanów, mówił im, że są potrzebni "jak Boży tlen, by człowiek mógł oddychać i żyć".

Metropolita katowicki odniósł się również do listu papieża Franciszka z okazji 160. rocznicy śmierci św. Jana Vianneya, która przypadała 4 sierpnia. – Ojciec Święty świadomy trudności, problemów i zła dotykających wspólnoty Kościoła w ostatnich czasach i spowodowanych nierzadko przez duchownych, z wdzięcznością i nadzieją zwraca się do kapłanów, którzy walczą o świętość, którzy każdego dnia podejmują wiernie powierzane im zadania, pragnąc wiernie i uczciwie służyć powierzonemu im Bożemu ludowi. Papież dziękuje kapłanom w imieniu świętego, wiernego ludu Bożego – mówił abp Skworc. Dodał, że osobiście pragnie podziękować każdemu kapłanowi w imieniu Kościoła archidiecezji katowickiej.

Zwrócił uwagę również na to, że kapłańska tożsamość powiązana jest z jednej strony z Jezusem, a z drugiej z Bożym ludem. – Za każdym razem, gdy oddzielamy się od Jezusa lub zaniedbujemy naszą relację z Nim, stopniowo nasze zaangażowanie zanika i obumiera, a naszym lampom brak oliwy, która mogłaby rzucić światło na życie – mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał także, że od momentu przyjęcia święceń najpierw diakonatu, a później prezbiteratu ksiądz staje się przedstawicielem Kościoła. – Ten fakt determinuje „autoprezentację” duchownego w internecie (...); przede wszystkim sposób wypowiadania się w kwestiach eklezjalnego, społeczno-politycznych itd., nie wykluczając właściwie pojętych apologii wiary, świadectwa chrześcijańskiego lub komentarza osadzonego w realiach ewangelicznych – mówił.

Przed Eucharystią księża modlili się wspólnie Liturgią Godzin. Podczas modlitwy w ciągu dnia konferencję o Eucharystii – źródle życia wygłosił bp Stefan Cichy. Nawiązał w niej do zbliżającego się 52. międzynarodowego kongresu poświęconego Eucharystii, który odbędzie się w przyszłym roku w Budapeszcie.

Dzieląc swoje słowo na trzy części, skupił się nad refleksją dotyczącą dokumentów mówiących o Eucharystii, jej godnego celebrowaniu oraz przygotowaniu, jak i duchowości, która wynika z właściwego przeżywania Eucharystii.

– Mamy Eucharystię stawiać w centrum życia – mówił biskup Cichy. Przypomniał, ze duchowość ewangeliczna cechuje się postawą wdzięczności, gotowością do podjęcia ofiary oraz życiem według ducha wspólnoty. – Mamy tworzyć prawdziwe prezbiterium, tworzyć prawdziwą wspólnotę – mówił kapłanom.

Podczas Mszy św. zgromadzeni w katowickiej katedrze kapłani odnowili również przyrzeczenia składane podczas święceń prezbiteratu. Zebrano również ofiarę pieniężną, która zostanie przeznaczona na Wyższe Śląskiego Seminarium Duchowne. Księża mieli też okazję do wspólnego spotkania przy stole w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Dzień Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa w archidiecezji katowickiej ma miejsce zawsze w pierwszą sobotę miesiąca. Gromadzi prawie tysiąc kapłanów, których wspólnej modlitwie przewodniczy metropolita katowicki. Wraz z nimi modlą się m.in. alumni śląskiego seminarium oraz wierni świeccy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  wiecej »